W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
Ceny nieruchomości w Polsce są bardzo zróżnicowane. W rankingach prym wiodą duże miasta, ale nawet w nich różnica między najtańszymi najdroższymi dzielnicami jest bardzo duża.
Ceny nieruchomości w Polsce są bardzo zróżnicowane. W rankingach prym wiodą duże miasta, ale nawet w nich różnica między najtańszymi najdroższymi dzielnicami jest bardzo duża.
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany na rynku mieszkaniowym. Jak wynika z raportu Centrum Analiz Banku Polskiego, liczba mieszkań oddanych do użytku spadła poniżej 200 tys., co ostatni raz miało miejsce w 2018 r. Jednocześnie rynek odnotował znaczący wzrost inwestycji – liczba rozpoczętych budów wzrosła o 24% w skali roku, a w największych aglomeracjach osiągnięto rekordową…
Ceny nieruchomości są bacznie obserwowane przez osoby zainteresowane zakupem. W 2024 roku dynamiczne wzrosty wyhamowały, a na niektórych rynkach pojawiły się korekty. Ceny działek budowlanych również zaczęły spadać. Największe obniżki mają miejsce w przypadku gruntów położonych w mniejszych miejscowościach z dala od aglomeracji.
Rządowy program Pierwsze Klucze wzbudza spore emocje w branży nieruchomości. Główne założenie – wsparcie dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie – wydaje się słuszne, ale jego realizacja budzi wątpliwości. Szczególnie zaskakujące jest pominięcie rynku pierwotnego i deweloperów, co według wielu ekspertów może mieć istotne konsekwencje.
Deweloperzy działający na polskim rynku muszą się ciągle dostosowywać do zmieniającego się otoczenia. W 2023 roku zaskoczyła ich popularność kredytu z dopłatami, na który nie do końca byli przygotowani. Rok później zaskoczeniem był brak zapowiadanego wcześniej preferencyjnego kredytu. Aktualnie rynek ulega kolejnym zmianom.
Deweloperzy mogą czuć rozczarowanie, gdyż jak wynika z danych, kupujący odczuwają mniejszą presję. Ze względu na większą ofertę nie muszą oni spieszyć się z zakupowymi decyzjami. Rynek nieruchomości w końcu stał się dla nich bardziej przystępny.
Rok 2024 przyniósł spadek liczby mieszkań oddanych do użytku zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), deweloperzy w stolicy dostarczyli na rynek niespełna 14,1 tys. lokali, co oznacza spadek o 6,8% (o 1 tys. mieszkań) w porównaniu do roku poprzedniego. Podobna sytuacja miała miejsce w skali kraju….
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że systematycznie już od ponad czterech lat powiększa się różnica pomiędzy liczbą pozwoleń a rozpoczynanymi budowami mieszkań przez deweloperów. W ciągu ostatnich pięciu lat różnica przekroczyła ćwierć miliona lokali.
Z najnowszego grudniowego odczytu Indeksu Nastroju Deweloperów opracowanego przez portal Tabelaofert.pl wynika, że rynek mieszkaniowy w Polsce zmierza w kierunku stabilizacji cenowej. Mimo pewnych obaw o spadki cen, nastroje wśród deweloperów i klientów zdają się uspokajać, co potwierdzają zarówno wyniki ankiety, jak i analizy bieżących trendów.
Najnowsze dane pokazują, iż stagnacja w kredytach hipotecznych wciąż trwa. Dane BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe pokazują, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe była w grudniu 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, niższa o 45,4%. Wygląda na to, że Polacy czekają na spadek cen nieruchomości i rządowe wsparcie.
Ostatnie komentarze