Wiadomości

Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów

0 281

Nieterminowe wydanie pozwolenia administracyjnego znaczenie opóźnia realizacje inwestycji biurowych oraz hotelowych. Jak wynika z Rankingu Miast stworzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich, z problemem mierzą się deweloperzy w większości polskich miast. Najdłużej czekać trzeba na uzyskanie pozwolenia na inwestycje hotelowe.

Oczekiwanie na pozwolenie na budowę inwestycji komercyjnych trwa długo

Szybkość wydawania pozwoleń uzależniona jest od rodzaju inwestycji i miasta. Z danych zebranych w roku 2019 wynika, że formalności administracyjne związane z budową przestrzeni biurowych najszybciej załatwić można w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu oraz Lublinie. Także w Opolu, Poznaniu i Zielonej Górze pozwoleń na budowę wydawano w ciągu 60 dni. 100 procent decyzji o warunkach zabudowy w terminie ustawowym zostało wydane natomiast w Białymstoku.

Ogólnie w miastach wojewódzkich w terminie ustawowym wydano jednak jedynie ¼ decyzji WZ na inwestycje biurowe. W ponad połowie miast deweloperzy musieli czekać od 61 do 180 dni. W niektórych przypadkach czas oczekiwania był jeszcze dłuższy – 9 procent decyzji wydano w terminie od pół roku do roku, a w przypadku 14 procent inwestycji czekać trzeba było ponad rok.

Problemem z dopełnieniem formalności dotyka także deweloperów hotelowych

Z podobnymi problemami muszą zmierzyć się inwestorzy hotelowi. Nie wszystkie miasta respektują 60-dniowy termin na wydanie decyzji administracyjnych. Tylko 15 decyzji o warunkach zabudowy zostało podjętych w tym czasie. Od 61 do 180 dni czekało 45 procent inwestorów, o losie 29 procent inwestycji decydowano dłużej niż pół roku. Na podjęcie decyzji w przypadku 11 inwestycji potrzebowano ponad rok. Najgorzej dla deweloperów planujących realizacje inwestycji komercyjnych sytuacja prezentuje się w Krakowie, Toruniu oraz Szczecinie, gdzie nie wydano terminowo żadnych decyzji.

Terminowo pozwolenia dla inwestycji hotelowych wydawano natomiast w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie oraz Wrocławiu. Na podstawie danych z rankingu na rok 2019 wywnioskować można, że wśród najbardziej przyjaznych dla deweloperów komercyjnych miast znajdują się Wrocław, Bydgoszcz i Poznań. W tych miejscach inwestorzy nie muszą martwić się zwiększeniem kosztów inwestycji, wynikających z długiego oczekiwania na dopełnienie formalności administracyjnych.

Obecnie trudno określić jeszcze, jak na szybkość wydawania decyzji administracyjnych wpłynęła epidemia koronawirusa. To pokażą dopiero dane z roku 2020.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *