Wiadomości

Znowu więcej mieszkań za gotówkę

0 108

Polacy kupują nieruchomości bez względu na pandemię. Co ciekawe, coraz częściej robią to za gotówkę. Zgromadzone oszczędności wygodniej teraz zainwestować w nowe mieszkania niż wpłacić na konto czy lokatę. Najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w trzecim kwartale 2020 roku Polacy wydali na zakup mieszkania aż 3,4 miliardów złotych, a dane zbierano tylko w dużych miastach oraz dotyczą wyłącznie mieszkań deweloperskich.

Wiele osób obawiało się o kryzys w branży mieszkaniowej, jednak końcówka 2020 roku zaowocowała wzrostem sprzedaży i powrotem do przedepidemicznego poziomu. Kwota transakcji, jakie odnotowano u deweloperów z Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia osiągnęła pułap 3,4 mld złotych w gotówce. Doliczając do tego obowiązkowy wkład własny z kredytów hipotecznych kwota wpłaconych środków osiągnęła niemal 4,2 mld złotych. Szacując cały rynek sprzedaży nieruchomości wynika, że Polacy w ostatnim czasie kupili mieszkań za około 15-20 miliardów. To bardzo obiecujący wynik na przyszłość.

Epidemia koronawirusa przyniosła poważne zmiany w przyznawaniu kredytów. Banki mocno wyśrubowały warunki, przez co wiele osób nie otrzymało kredytu. Dlatego też aż 64 procent transakcji zostało sfinansowane za pomocą gotówki. Aktualnie banki zaczynają luzować wymogi i ponownie można decydować się na zakup nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego. Nagły wzrost w branży mieszkaniowej wynika też z marcowego zwolnienia całej gospodarki. Pierwszy lockdown spowodował zamknięcie większości biur sprzedaży, a Polacy woleli wówczas wstrzymać się z decyzją o poważnej inwestycji. Przy drugiej fali zarówno sprzedawcy, jak i klienci zareagowali spokojnej, dlatego rynek nie odczuł żadnych trudności. Warto też nadmienić, że po obniżce stóp procentowych do niemal zera, zainteresowanie kredytami na mieszkania z pewnością będzie rosło. Są one teraz najtańsze w historii, co oznacza, że zakup mieszkania pod wynajem jest nawet 30 razy bardziej opłacalny niż trzymanie środków finansowych na niskoprocentowych lokatach bankowych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *