• Aspekty prawne

    Będą nowe wymagania dotyczące wind w budynkach?

    Po raz kolejny poważne zmiany mogą wkrótce dotknąć deweloperów. Tym razem rząd zamierza zmienić wymogi odnośnie wind w budynkach mieszkalnych. Miałaby być one obowiązkowe już w trzypiętrowych blokach, więc niemal w każdym, jakie obecnie są realizowane. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, konieczność montażu wind w nowych budynkach, dotyczyłaby także tych budynków, które…

  • bezpieczny kredyt
    Aspekty prawne, Wiadomości

    Projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2% przyjęty

    Zapowiadany jakiś czas temu, nowy i wydaje się, że sztandarowy program partii rządzącej pod nazwą „Pierwsze Mieszkanie” został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Projekt ustawy przewiduje wsparcie osób do 45. roku życia, które chcą kupić swoje pierwsze lokum. Chętni obywatele będą mieć do wyboru niskoprocentowy kredyt 2% lub konto oszczędnościowe, do którego dokładać się będzie budżet…

  • Aspekty prawne

    Wsparcie dla kredytobiorców – kto korzysta?

    Raty kredytów hipotecznych są wciąż wysokie. WIBOR, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów, w ostatnim czasie utrzymuje się na stałym poziomie. Dodatkowo NBP nie zapowiada w najbliższym czasie obniżek stóp procentowych. W ramach pomocy znacznie obciążonym budżetom domowym rząd przedłużył możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Natomiast dla kredytobiorców mających poważne problemy ze spłatą rat istnieje…

  • Aspekty prawne, Wiadomości

    Nowe przepisy dotyczące miejsc parkingowych

    Ceny mieszkań mogą znowu pójść w górę ze względu na nowe przepisy, które mają wejść w życie po akceptacji Senatu. Chodzi o konieczność zwiększenia przestrzeni parkingowej na nowo wybudowanych osiedlach. Po zmianach deweloperzy będą musieli zapewnić aż 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. W konsekwencji niezbędne będzie tworzenie podziemnych hal garażowych, a to znacząco zwiększy…

  • Aspekty prawne

    Na czym ma polegać projekt Przyjazne Miejsce?

    Współczesne budownictwo mieszkaniowe zmaga się z kilkoma problemami. Jednym z największych hamulców dla rozwoju branży jest brak odpowiednich gruntów pod zabudowę. Deficyt ten jest szczególnie widoczny w miastach i wpływa na architekturę nowych osiedli. Zabudowa wielorodzinna powstaje dziś blisko siebie, bez wystarczającego dostępu do otwartej przestrzeni czy terenów zielonych. Oczywiście nie jest to regułą, ale…

  • Aspekty prawne, Wiadomości

    Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

    Do informacji publicznej podana została nieoficjalna wiadomość o rozważaniu przez rząd opcji wydłużenia ustawowych wakacji kredytowych o co najmniej rok, czyli do końca 2024 r. Prezes Związku Banków Polskich mówi wprost o skrajnej nieodpowiedzialności takiej decyzji. Posiadacze ponad miliona hipotek złotowych, którzy skorzystali na ustawie, mogą zyskać, ale sektor bankowy już teraz mówi o ewentualnych…

  • Aspekty prawne, Ustawa deweloperska

    UOKiK sprawdza klauzule waloryzacyjne

    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny poinformował o rozpoczęciu badania rynku w zakresie stosowania tzw. klauzul waloryzacyjnych w branży deweloperskiej. Urząd sprawdzi, czy we wzorach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości. Uprawnienia do zmiany ceny nie mogą bowiem prowadzić do nadużycia pozycji deweloperów i niewspółmiernego obciążania kupujących skutkami zmian warunków…

  • Aspekty prawne

    Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych przyjęty

    Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała niedawno informację o tym, że rząd chce ułatwić inwestycje mieszkaniowe prowadzone w formie kooperatywy mieszkaniowej. Ma to na celu przede wszystkim wsparcie branży nowymi lokalami dla inwestorów prywatnych. Dzięki temu istnieje realna szansa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sporej części Polaków. Ale czym właściwie jest kooperatywa mieszkaniowa? I jak rząd zamierza…

  • Aspekty prawne

    Renta planistyczna – będą zmiany?

    Renta planistyczna to opłata od wzrostu wartości nieruchomości. Jest ściśle związana z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. W obecnej formie obejmuje właścicieli nieruchomości, którzy decydują się na jej sprzedaż przed upływem pięciu lat od zmian w obecnym planie obowiązującym w ich gminie. Dzięki tym zasadom opłata ta nie była zbyt uciążliwa dla właścicieli, szczególnie że jej…