• Aspekty prawne, Wiadomości

    Plany ogólne zagospodarowania przestrzennego – trwa zgłaszanie danych przez gminy

    Plany ogólne zagospodarowania przestrzennego w Polsce nabierają tempa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że jedna trzecia gmin zgłosiła już niezbędne dane do realizacji tych planów. Proces ten, choć skomplikowany, jest niezwykle ważny  dla zrównoważonego rozwoju gmin i uporządkowania przestrzeni. Pierwsze uchwalenia planów spodziewane są na przełomie 2024 i 2025 roku, co oznacza intensywną pracę dla…

  • Aspekty prawne, Wiadomości

    Będą zmiany dotyczące świadectw energetycznych

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało zmiany w sprawie świadectw charakterystyki energetycznej. Powodem zmian są występujące nadużycia polegające głównie na automatycznym sporządzaniu tego typu świadectw. Zgodnie z informacjami, które trafiają do MRiT, świadectwa najczęściej wystawiane są za pośrednictwem stron internetowych, bez wywiadu z właścicielem, bez wizji lokalnej i bez analizy dokumentacji technicznej obiektu. W ten sposób…

  • Aspekty prawne

    Na czym polega patodeweloperka?

    Patodeweloperka to potoczne określenie, którym posługujemy się w celu piętnowania działań niektórych deweloperów. Chęć szybkiej realizacji nowej inwestycji i zwiększenia zysków poprzez nadmierną redukcję kosztów sprawia, że niektóre lokale, a nawet całe osiedla powstają niezgodnie z przyjętymi normami i standardami budowlanymi lub urbanistycznymi.

  • Aspekty prawne

    Nowe mieszkanie z usterkami – co może zrobić nabywca?

    Podczas odbioru nowego mieszkania, które kupiliśmy, możemy się niemile zaskoczyć. Nierówne ściany, niedrożna wentylacja czy inne niedoróbki to częste zaniedbania, których dopuszczają się deweloperzy. W teorii usterka musi zostać bezpłatnie usunięta, ale w praktyce czasami ciężko to wyegzekwować. Co jako nabywcy lokum możemy zrobić w takiej sytuacji?

  • Aspekty prawne

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej przyjęta – co to oznacza?

    Unię Europejską czekają rewolucyjne zmiany w budownictwie. W związku z przyjęciem przez Parlament Europejski tzw. dyrektywy budynkowej od 2030 roku obowiązkowe będzie budowanie domów, które nie zanieczyszczają środowiska. Na ten cel przeznaczone będą środki finansowe z dotacji i rządowych programów, ale trzeba liczyć się z tym, że nowy obowiązek egzekwowany będzie również za pomocą kar.

  • Aspekty prawne, Wiadomości

    Będzie zmiana w tzw. lex deweloper?

    Od momentu wprowadzenia nowelizacji tzw. lex deweloper w maju zeszłego roku, rynek nieruchomości był w trakcie znacznych zmian. Choć pierwotnie nowe regulacje miały ożywić sektor deweloperski, to jednak jej skutki okazały się odmienne niż zakładano. Głównym powodem utrudnień stał się wymóg minimalnej liczby miejsc parkingowych, który skutkował spowolnieniem nowych inwestycji. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii…