• Rynek pierwotny, Wiadomości

    Mniejsza aktywność deweloperów

    Jak wynika z najnowszego raportu GUS, w ciągu ostatnich trzech kwartałów 2023 roku w ręce właścicieli oddano mniej mieszkań niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Dodatkowo spadła aktywność inwestycyjna w sektorze mieszkaniowym, co ma odzwierciedlenie w liczbie nowych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych prac.

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Więcej nowych budów, lecz nadal mało mieszkań

    W październiku 2023 wzrosła liczba projektów budowlanych prowadzonych przez deweloperów. Skok widać zarówno w skali miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku. W tym samym czasie spadła jednak liczba gotowych mieszkań oddanych do użytku. Prócz tego niewielu inwestorów prywatnych decyduje się na rozpoczęcie pracy nad własnym domem. Właśnie takie wnioski można wysnuć z danych…

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Wzrost produkcji budowlano-montażowej

    We wrześniu 2023 wyniki produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 11,5% rok do roku. Z miesiąca na miesiąc budowano o ponad 11% więcej. Dane te opublikował niedawno GUS. Co ciekawe, tak dobrych wyników w tym sektorze nie spodziewali się nawet analitycy. Ich prognozy zakładały wzrost wyników produkcji budowlano-montażowej na poziomie 6% w porównaniu z 2022 i nieco…

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Dlaczego deweloperzy mniej budują?

    Rok 2022 przyniósł ze sobą wiele trudności dla firm deweloperskich i przedsiębiorstw sektora budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Zmienne warunki rynkowe wymusiły na tych podmiotach odpowiednie dostosowanie strategii biznesowych, a mimo wzrostu przychodów, wiele firm informowało o spadku marży ze sprzedaży. Jak wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego (NBP), projekty mieszkaniowe stały się mniej opłacalne, a…

  • Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

    Coraz mniej mieszkań; czy ceny będą rosły?

    Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują na skutki niepewności gospodarczej oraz niepokojów geopolitycznych na polskim rynku nieruchomości. Nie tylko aktywność inwestycyjna spada, ale także podaż nowych mieszkań jest na niższym poziomie niż w poprzednich latach. W okresie od stycznia do lipca 2023 roku obserwujemy głównie korekty w dół, co może mieć długofalowe konsekwencje.

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Rosną notowania deweloperów

    W połowie września 2023 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej obniżce stóp procentowych. Efektem tego jest fala wzrostów notowań dużych firm deweloperskich. Indeks BIG — Nieruchomości przekroczył poziom 4000 punktów i tym samym jest najwyższy od 15 lat. Inwestorzy wierzą, że deweloperzy zaspokoją rosnący popyt na lokale mieszkaniowe i równocześnie skorzystają z wyższych cen.

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Wolniejsze wzrosty cen materiałów budowlanych

    Dynamika cen wzrostów materiałów budowlanych jest obecnie w silnym trendzie spadkowym. Stawki za kolejne grupy produktów spadają, a jeśli popyt wciąż będzie niski, korekta cen w dół będzie jeszcze bardziej prawdopodobna. W czerwcu wzrost cen w perspektywie rok do roku osiągnął tylko 3,6%. Jest to optymistyczny sygnał dla inwestorów. Jednak największy odbiorca materiałów budowlanych, czyli…

  • Rynek pierwotny, Wiadomości

    Branża budowlana ma kłopoty

    Przedstawiciele branży budowlanej sygnalizują, że części przedsiębiorstw z ich sektora grozi upadłość, a prace nad budową dróg krajowych mogą zostać zatrzymane. Powodem są podwyżki kosztów realizacji kontraktów. Przy aktualnej sytuacji gospodarczej sięgają one nawet kilkudziesięciu procent. W związku z tym organizacje skupiające firmy budowlane apelują do resortu infrastruktury o podniesienie limitu waloryzacji do 20%.