Opóźnienia ze strony dewelopera
Opóźnienia ze strony deweloperów zdarzają się dość często. Czy klienci mają w związku z tym prawa do jakichkolwiek roszczeń?
Opóźnienia ze strony deweloperów zdarzają się dość często. Czy klienci mają w związku z tym prawa do jakichkolwiek roszczeń?
Lokal sprzedawany przez dewelopera powinien posiadać urządzenia sanitarne. Sedes i umywalka musi być standardem w sprzedawanym mieszkaniu. W Łodzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie udziela inwestorom pozwoleń na użytkowanie, jeżeli nie ma takiego wyposażenia. Praktyka ta jest stosowana także w innych miastach w Polsce.
Wraz z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy regulujące m.in. nowe warunki techniczne jakie powinny spełniać budynki, w tym zamontowane w nich drzwi i okna. Dotyczą one przede wszystkim parametrów termoizolacyjnych.
Deweloperzy, chcąc podporządkować się swoim klientom oraz najnowszym trendom w budownictwie, muszą stosować wiele ekologicznych rozwiązań na nowych osiedlach. Głównymi aspektami, wokół których skupiają się projektanci nowych budynków mieszkalnych są: energooszczędność, dobra wentylacja, zastosowanie paneli słonecznych oraz odpowiednia ilość przestrzeni zielonej.
Wiele sytuacji związanych z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy nie jest w polskim prawie dostatecznie usankcjonowanych, dlatego też w obrocie gospodarczym często stosowanym środkiem mającym na celu ochronę praw strony słabszej, w przypadku umowy deweloperskiej będzie nim nabywca nieruchomości, wprowadza się kary umowne. (więcej…)
Jednym z najważniejszych zapisów umowy kupna mieszkania od dewelopera jest określenie jego wielkości i na tej podstawie ustalenie ceny. Z reguły jednak, w wyniku wielu czynników technicznych, technologicznych i konstrukcyjnych, wybudowanie mieszkania z aptekarską precyzją jest niemal niemożliwe. (więcej…)
Polskie prawo budowlane reguluje kwestie, które mają zwiększać komfort mieszkańców nieruchomości, w tym między innymi kwestię właściwej izolacji akustycznej. Ustawa prawo budowlane odsyła w tym zakresie do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (więcej…)
Jeszcze w grudniu tego roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa o prawach konsumentów, zmieniająca również szereg przepisów kodeksu cywilnego w zakresie sprzedaży, zawierająca w swej treści między innymi zmodyfikowane zapisy dotyczące rękojmi. Zmiany te obejmą zarówno konsumentów, jak i drugie strony rynkowych transakcji, w tym deweloperów. (więcej…)
Regulacje prawne w Polsce dotyczące ochrony praw nabywców nieruchomości od deweloperów są stosunkowo młode w porównaniu do innych krajów europejskich. Do niedawna, czyli do wprowadzenia Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w kwietniu 2012 roku, ryzyko związane z zakupem mieszkania lub domu od dewelopera przeniesione było na nabywcę. (więcej…)
Przekazanie lokalu nabywcy stanowi ostatni etap prawidłowo przeprowadzonej transakcji sprzedaży mieszkania. Samo fizyczne oddanie lokalu odbywa się poprzez oddanie do użytku, czyli przekazanie kluczy do mieszkania. O tym jak prawidłowo deweloper powinien przeprowadzić ostateczne przekazanie lokalu nabywcy – poniżej w artykule. (więcej…)
Najnowsze komentarze