• Rynek pierwotny, Wiadomości

  Rosną notowania deweloperów

  W połowie września 2023 Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej obniżce stóp procentowych. Efektem tego jest fala wzrostów notowań dużych firm deweloperskich. Indeks BIG — Nieruchomości przekroczył poziom 4000 punktów i tym samym jest najwyższy od 15 lat. Inwestorzy wierzą, że deweloperzy zaspokoją rosnący popyt na lokale mieszkaniowe i równocześnie skorzystają z wyższych cen.

 • Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

  Aktualne ceny mieszkań wg raportu AMRON

  Wyniki najnowszego raportu AMRON jasno pokazują, że już sama zapowiedź rządowego programu Kredyt 2% wpłynęła na ceny mieszkań. Od końca 2022, czyli momentu ogłoszenia wsparcia, do czerwca 2023 ceny ofertowe w stolicy wzrosły o 10%. Co ciekawe wolniej reagowały wartości cen transakcyjnych. Po wyraźnych skokach w pierwszym kwartale tego roku przez następne 3 miesiące wzrosły…

 • Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

  Czy warto inwestować w inteligentny dom?

  W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się rozwiązania typu smart home. Zaproszenie technologii do mieszkania może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy szukają wygody i funkcjonalności. Przemyślane systemy cyfrowe i internet rzeczy zadbają o nasze bezpieczeństwo, rozrywkę i dadzą wsparcie w codziennych zdrowych nawykach. Czym w praktyce jest smart home, zależy tylko od…

 • Wiadomości

  Niewielki wzrost produkcji budowlano-montażowej

  Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, o liczbie pracowników większej niż 9 w lipcu 2023 r. nieznacznie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Była ona wyższa o 1,1%, ale w stosunku do czerwca już o 6,9% niższa.

 • Wiadomości

  Podatek od nieruchomości – gdzie duże podwyżki?

  Podatek od nieruchomości jest jedną z opłat, które musi regularnie płacić wielu dorosłych Polaków. Wysokość tej daniny jest uzależniona od wskaźnika inflacji z pierwszego półrocza poprzedniego roku. W związku z tym w 2024 roku można się spodziewać sporych podwyżek wynoszących nawet 15%. Na obecną chwilę zapowiedziały to już Gdańsk i Warszawa.

 • Wiadomości

  Mniejsze metraże domów jednorodzinnych

  Wysoka inflacja, rosnące ceny działek, materiałów budowlanych oraz robocizny stały się powodem zapoczątkowania nowego trendu w budownictwie. Wszystko wskazuje na to, że 90-metrowe domy wyprzedziły popularnością najczęściej wybierane do tej pory powierzchnie 120–140 mkw. Konieczność optymalizacji kosztów budowy i eksploatacji wymusza na inwestorach budowanie mniejszych domów jednorodzinnych.

 • Wiadomości

  Ogromny wzrost popytu na kredyty hipoteczne

  W lipcu 2023 złożono ponad 43 tysiące wniosków o kredyt hipoteczny. W skali miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost przekraczający 97%. Szacunki te wynikają z danych zebranych przez Biuro Informacji Kredytowej. Tak duże ożywienie można tłumaczyć tylko otwarciem naboru do programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jego potencjalnymi beneficjentami może być aż 60% lipcowych wnioskodawców. 

 • Wiadomości

  Więcej ekologicznych rozwiązań w inwestycjach deweloperskich

  Deweloperzy stawiają na inwestycje charakteryzujące się zminimalizowanym wpływem budowy i funkcjonowania budynku na środowisko. Mobilizują do tego nie tylko trendy popularne wśród inwestorów i odbiorców. Znaczenie mają również unijne regulacje, które promują zabudowę o wysokiej jakości energetycznej. Przedsięwzięcia budowlane przyjazne środowisku to dziś nowy priorytet. Jakie rozwiązania stosuje się, by osiedle czy innego rodzaju zabudowa…