Nowe domy, Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Więcej nowych mieszkań na wiosnę, ale mało nowych budów

0 31

Marzec 2025 nie przyniósł przełomu na rynku mieszkaniowym. Liczba oddanych mieszkań po raz kolejny nie przekroczyła 10 tysięcy. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że był to najniższy marcowy wynik od sześciu lat. Niemniej jednak pojawiły się oznaki lekkiego ożywienia, szczególnie w zakresie nowych inwestycji rozpoczętych zarówno przez deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych.

Mieszkania oddane do użytku: ciąg dalszy spadków

W marcu deweloperzy przekazali do użytku 9439 mieszkań, co oznacza wzrost o 5,9% względem lutego. Jednak w porównaniu rok do roku – do marca 2024, 2023 i 2022 – wynik ten był o około 16% niższy, czyli o blisko 2 tysiące lokali mniej. Podobny trend widać w danych kwartalnych. W pierwszych trzech miesiącach 2025 roku oddano łącznie 27,7 tysiąca mieszkań, co stanowi spadek o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To efekt ograniczonych rozpoczęć budów sprzed dwóch lat, które teraz przekładają się na mniejszą liczbę gotowych lokali. Inwestorzy indywidualni w marcu zakończyli budowę 5891 domów. To o 6% mniej niż rok wcześniej. Co bardziej wymowne, w porównaniu z marcem 2023 i 2022 r. liczba ta była niższa aż o ponad 30%. W całym pierwszym kwartale 2025 r. do użytku oddano 17 tysięcy domów jednorodzinnych, czyli o 5,7% mniej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego.

Wiosenne ożywienie w nowych budowach

Nieco lepsze wieści przynosi sektor rozpoczętych budów. W marcu deweloperzy rozpoczęli prace przy 12 988 mieszkaniach (o 19% więcej niż w lutym). Mimo tego pozytywnego impulsu wynik ten był nadal o 18% gorszy niż przed rokiem. Zaskakująco dobrze poradzili sobie inwestorzy indywidualni, którzy w marcu ruszyli z budową 8344 domów. Więcej niż w analogicznych miesiącach 2024 i 2023 roku. Pokazuje to, że mimo trudnych warunków rynkowych, część inwestorów prywatnych zdecydowała się działać. W sumie w pierwszym kwartale 2025 r. rozpoczęto w Polsce budowę 55,7 tysięcy mieszkań i domów. Choć inwestorzy indywidualni zakończyli ten okres na plusie (wzrost o 5,5% rok do roku), deweloperzy zanotowali spadek o 13% względem pierwszego kwartału 2024 r. Warto jednak dodać, że ubiegłoroczny początek roku był rekordowy, a to ma wpływ na obecne porównania (tzw. efekt bazy). Na koniec marca 2025 roku w Polsce trwała budowa 844 tysięcy mieszkań. O 3,8% więcej niż rok wcześniej. Może to wskazywać na stopniowe odbudowywanie aktywności na rynku, mimo mniejszej liczby zakończonych projektów.

Pozwolenia na budowę: mieszane nastroje

Pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę pierwszy kwartał zakończył się spadkiem o 20% względem 2024 r. Choć w samym marcu deweloperzy uzyskali 13,9 tysięcy pozwoleń (wzrost o 3,7% rok do roku), wcześniejsze słabe miesiące ciągną wyniki w dół. Z drugiej strony, inwestorzy indywidualni odebrali ponad 7,1 tysiąca pozwoleń w marcu. Jest to najwyższy wynik od trzech lat. W skali całego kwartału uzyskali 18 tysięcy pozwoleń (o 5% więcej niż rok wcześniej).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *