Rynek pierwotny, Wiadomości

Więcej nowych budów, lecz nadal mało mieszkań

0 70

W październiku 2023 wzrosła liczba projektów budowlanych prowadzonych przez deweloperów. Skok widać zarówno w skali miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku. W tym samym czasie spadła jednak liczba gotowych mieszkań oddanych do użytku. Prócz tego niewielu inwestorów prywatnych decyduje się na rozpoczęcie pracy nad własnym domem. Właśnie takie wnioski można wysnuć z danych zebranych przez GUS.

Nowe projekty budowlane

Liczba nowych budów rosła już we wrześniu. Według GUS deweloperzy rozpoczęli wtedy  budowę 12 201 lokali. Oznacza to korektę w górę względem sierpnia o ponad 17%. W skali rok do roku jest to wynik lepszy o 40,1%. W ostatnich latach deweloperzy rozpoczęli więcej projektów jedynie we wrześniu 2020 r. 

Co ciekawe dane dotyczące projektów budowlanych inwestorów indywidualnych od 4 miesięcy pozostają mniej więcej na tym samym poziomie. Ich liczba waha się między 6,6 a 6,7 tysięcy. Kiepska passa trwa w tym sektorze od dawna. Przez pierwsze 9 miesięcy 2023 w naszym kraju rozpoczęto niespełna 139 tysięcy budów nowych mieszkań i domów jednorodzinnych. W ujęciu rocznym jest to wartość niższa o niemal 16%. W tym samym czasie deweloperzy rozpoczęli pracę nad 80 198 lokalami, to o 14,5% mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. 

Lokale oddane do użytku i pozwolenia na budowę

We wrześniu oddano w ręce właścicieli lub wprowadzono na rynek około 10 tysięcy lokali. Oznacza to sporą korektę w dół w skali miesiąc do miesiąca. W sierpniu wynik ten był lepszy o 17,6%. Rok do roku jest to spadek na poziomie 25%. W tym samym czasie inwestorzy indywidualni zakończyli pracę nad 5 325 domami. To wartość o niemal 2% wyższa niż w sierpniu 2023 i o 0,8% więcej niż we wrześniu rok wcześniej.

Perspektywy są jednak optymistyczne, deweloperzy zaliczyli najlepszy miesiąc w 2023 r. pod względem liczby uzyskanych pozwoleń na budowę. We wrześniu GUS zarejestrował ich 16 311, czyli o 27,9 proc. więcej niż w sierpniu. Oznacza to, że było ich o blisko 10% więcej niż przed rokiem. Aby dobrze rozumieć te dane, warto mieć jednak świadomość, że liczba pozwoleń nie przekłada się automatycznie na nowe budowy. Firmy deweloperskie sterują podażą. Z danych GUS wiemy, że od początku roku wprowadziły do oferty o ok. 30% mniej nieruchomości niż sprzedali.

Co ważne, od początku roku deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 114 270 lokali. Jest to najsłabszy wynik od 2017 r. Pierwsze trzy kwartały w dwóch poprzednich latach zamykały się w liczbie 150 tys. pozwoleń. Zdecydowanie mniejszą aktywność w budowie domów widać też wśród inwestorów indywidualnych. We wrześniu wystarali się oni o 6 422 pozwolenia. To najniższy wynik od 2014 roku, czyli od momentu, w którym GUS zaczął zbierać dane na ten temat. 

Tak niski wynik nie wynika niestety z wprowadzenia uproszczonych procedur przy budowie większych nieruchomości. Według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w I poł. 2023 r. z takiej możliwości skorzystały jedynie 1244 osoby. Marny wynik to zasługa głównie dużej niepewności panującej na rynku, inflacji i wysokich kosztów budowy. Te ostatnie są obecnie trudne do oszacowania i wiele osób czeka z planami na lepszy moment.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *