Rynek pierwotny, Wiadomości

Wzrost produkcji budowlano-montażowej

0 64

We wrześniu 2023 wyniki produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 11,5% rok do roku. Z miesiąca na miesiąc budowano o ponad 11% więcej. Dane te opublikował niedawno GUS. Co ciekawe, tak dobrych wyników w tym sektorze nie spodziewali się nawet analitycy. Ich prognozy zakładały wzrost wyników produkcji budowlano-montażowej na poziomie 6% w porównaniu z 2022 i nieco ponad 7% porównując z poprzednim miesiącem

Szczyt w każdym z segmentów budownictwa

Wyraźne odbicie widać nie tylko w inwestycjach mieszkaniowych. Dużą aktywność firm budowlanych można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Należą do nich między innymi spadki cen materiałów budowlanych, uproszczone formalności przy budowie domu, czy wysoki popyt na mieszkania. Ten ostatni zaczyna wyraźnie stymulować podaż. Spadek oprocentowania kredytów i rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% zachęciły wielu inwestorów do budowy własnego domu. Szczególnie że zdolność polskiego kredytobiorcy rośnie. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie dziwi fakt, że firmy budowlane dążą do zwiększenia podaży. Ostatnie miesiące jasno pokazuje, że aktywność w budownictwie powoli się odbudowuje.

Aby mieć pełny obraz i dobrze rozumieć obecne zmiany, warto pamiętać o niskiej podaży w 2022. To ona w dużym stopniu odpowiada, za tak duże korekty w górę wyników w ujęciu rocznym.

Specjaliści PKO Research oceniają, że choć liczba lokali oddanych do użytkowania spada, to wynika to tylko z wcześniejszej ostrożności inwestorów. Aktualnie wyraźnie widać odbicie w liczbie udzielanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych przedsięwzięć. Według prognoz trend ten będzie kontynuowany szczególnie w segmencie budownictwa wielorodzinnego. Wszystko wskazuje, że żywienie będzie dodatkowo stymulowanie przez spadającą inflację.

Spóźniona odpowiedź na zwiększony popyt

Wielu inwestorów właśnie teraz upatruje najlepszego momentu na zakup mieszkania lub budowę własnego domu. Jeszcze rok temu deweloperzy ograniczali nowe przedsięwzięcia budowlane. Dziś w odpowiedzi na wzmożony popyt wiele dużych firm deweloperskich wprowadza wszystkie posiadane przez siebie mieszkania. Biorąc pod uwagę, że średni czas powstania budynku w zabudowie wielorodzinnej to 24 miesiące przez jakiś czas będziemy borykać się z niską podażą. Taka sytuacja może skłonić część inwestorów prywatnych do decyzji o postawieniu własnego domu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wspomniana już zdolność kredytowa rośnie.

Budowę domu można również sfinansować przy wsparciu BK2%. Obecne z rozwiązania tego korzysta niewielu młodych ludzi. Ze względu na styl życia wolą oni mieszkać w dużych miastach często możliwie blisko centrum. Jednak mimo podwyżek najniższego wynagrodzenia przy obecnej drożyźnie własny lokal w śródmieściu to ogromny wydatek. Dom staje się szansą na zdobycie większego metrażu i wygody szczególnie dla osób pracujących w modelu zdalnym lub hybrydowym.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *