We wrześniu 2023 wyniki produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 11,5% rok do roku. Z miesiąca na miesiąc budowano o ponad 11% więcej. Dane te opublikował niedawno GUS. Co ciekawe, tak dobrych wyników w tym sektorze nie spodziewali się nawet analitycy. Ich prognozy zakładały wzrost wyników produkcji budowlano-montażowej na poziomie 6% w porównaniu z 2022 i nieco ponad 7% porównując z poprzednim miesiącem
Szczyt w każdym z segmentów budownictwa
Wyraźne odbicie widać nie tylko w inwestycjach mieszkaniowych. Dużą aktywność firm budowlanych można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Należą do nich między innymi spadki cen materiałów budowlanych, uproszczone formalności przy budowie domu, czy wysoki popyt na mieszkania. Ten ostatni zaczyna wyraźnie stymulować podaż. Spadek oprocentowania kredytów i rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% zachęciły wielu inwestorów do budowy własnego domu. Szczególnie że zdolność polskiego kredytobiorcy rośnie. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie dziwi fakt, że firmy budowlane dążą do zwiększenia podaży. Ostatnie miesiące jasno pokazuje, że aktywność w budownictwie powoli się odbudowuje.
Aby mieć pełny obraz i dobrze rozumieć obecne zmiany, warto pamiętać o niskiej podaży w 2022. To ona w dużym stopniu odpowiada, za tak duże korekty w górę wyników w ujęciu rocznym.
Specjaliści PKO Research oceniają, że choć liczba lokali oddanych do użytkowania spada, to wynika to tylko z wcześniejszej ostrożności inwestorów. Aktualnie wyraźnie widać odbicie w liczbie udzielanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych przedsięwzięć. Według prognoz trend ten będzie kontynuowany szczególnie w segmencie budownictwa wielorodzinnego. Wszystko wskazuje, że żywienie będzie dodatkowo stymulowanie przez spadającą inflację.
Spóźniona odpowiedź na zwiększony popyt
Wielu inwestorów właśnie teraz upatruje najlepszego momentu na zakup mieszkania lub budowę własnego domu. Jeszcze rok temu deweloperzy ograniczali nowe przedsięwzięcia budowlane. Dziś w odpowiedzi na wzmożony popyt wiele dużych firm deweloperskich wprowadza wszystkie posiadane przez siebie mieszkania. Biorąc pod uwagę, że średni czas powstania budynku w zabudowie wielorodzinnej to 24 miesiące przez jakiś czas będziemy borykać się z niską podażą. Taka sytuacja może skłonić część inwestorów prywatnych do decyzji o postawieniu własnego domu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wspomniana już zdolność kredytowa rośnie.
Budowę domu można również sfinansować przy wsparciu BK2%. Obecne z rozwiązania tego korzysta niewielu młodych ludzi. Ze względu na styl życia wolą oni mieszkać w dużych miastach często możliwie blisko centrum. Jednak mimo podwyżek najniższego wynagrodzenia przy obecnej drożyźnie własny lokal w śródmieściu to ogromny wydatek. Dom staje się szansą na zdobycie większego metrażu i wygody szczególnie dla osób pracujących w modelu zdalnym lub hybrydowym.
-
-
Nadal chaos wokół programu Kredyt na Start
25 października 2024 -
Jak powódź może wpłynąć na ceny materiałów budowlanych?
21 października 2024 -
Ceny nowych mieszkań spadły – z wyjątkiem Wrocławia
17 października 2024 -
Więcej mieszkań niż chętnych – czy ceny zaczną spadać?
14 października 2024
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021
-
Czy będzie zmiana przepisów dotyczących miejsc postojowych?
4 listopada 2024 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz