zielona energia
Wiadomości

Ustawa termomodernizacyjna przyjęta

0 54

12 lipca br. decyzją rządu został przyjęty projekt ustawy mający wesprzeć wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w tym m.in. grantu termomodernizacyjnego, który dotyczy głębokich i kompleksowych termomodernizacji. Według założeń wysokość grantu ma pokryć 10 proc. kosztów wynikających z poniesionego przedsięwzięcia.

Ponadto projekt przewiduje wsparcie właścicieli nieruchomości decydujących się na zakup oraz montaż odnawialnych źródeł energii, które częściowo lub całkowicie zmienią dotychczasowe zasoby. W ramach grantu OZE inwestujący w nowe źródła energii mogą starać się o zwrot kosztów z inwestycji w wysokości 50 proc. Z badań przeprowadzonych przed laty na zlecenie Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że aż 70 proc. polskich domów, tj. 3,8 mln powinno zostać ocieplonych. Wnioski wysnuto w oparciu o wiek istniejących nieruchomości.

Projekt ustawy zakłada także tzw. grant MZG, który zostanie przeznaczony na poczet poprawy efektywności energetycznej w lokalach znajdujących się w mieszkaniowych zasobach gminy. Ponadto zadeklarowano dodatkową bezzwrotną dotację finansową dla inicjatyw realizowanych wraz z Funduszem Dopłat polegających na remoncie nieruchomości komunalnych, które zamieszkują lokatorzy zagrożeni ubóstwem energetycznym. Warunkiem starania się o dopłatę z ww. programu jest wymiana dotychczasowego źródła ciepła na mniej emisyjne. Założenia projektu przewidują również wsparcie finansowe samorządów rozpoczynających budowę nowych lokali mieszkalnych z wykorzystaniem podwyższonego standardu efektywności energetycznej z przeznaczeniem dla mieszkańców o umiarkowanych i niskich dochodach. W tzw. Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, iż w czasie funkcjonowania Funduszu Odbudowy tj. do 2026 roku powinny zostać zakończone inwestycje w około 6000 budynkach. Inwestycje mają polegać na: głębokiej termomodernizacji (1275 budynków), remontach i termomodernizacji w lokalach gminnych wraz z grantem MZG (1885 budynków), remontach mieszkań komunalnych w nieruchomościach poddawanych renowacjom lub termomodernizacji (940 budynków), montowaniu oraz uruchamianiu instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych (1800 budynków), montowaniu oraz uruchamianiu instalacji OZE w nowych lokalach TBS/SIM (100 budynków).

Warto wspomnieć, że zgodnie z zapowiedziami wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego w 2023 roku będzie możliwość skorzystania z przeglądu kominiarskiego, a także opcja inwentaryzacji nieruchomości pod względem emisyjności i sprawdzenia wielkości potencjalnego dofinansowania.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *