Wiadomości

Tradycyjne budownictwo staje się nieopłacalne

0 73

Tradycyjna metoda udowy domu od technologii nowoczesnych różni się użytymi materiałami, czasem budowy oraz kosztami realizacji inwestycji. Eksperci coraz częściej mówią o tym, że tradycyjne budownictwo przestanie być dla nas opłacalne. Rozwiązaniem będą budynki z prefabrykatów, domy modułowe oraz różne systemy „domów gotowych”.

W bieżącym roku branża budowlana nadal będzie musiała się mierzyć z wysokimi cenami materiałów budowlanych, mediów i robocizny. Przerwy w łańcuchach dostaw czy brak rąk do pracy powodują, że budowy oparte na tradycyjnych technologiach narażone są na trudne do przewidzenia opóźnienia oraz wyższe od planowanych koszty, które negatywnie wpływają na rentowność inwestycji.

Tradycyjne budownictwo sprzeczne z nowymi regulacjami

Tradycyjne budownictwo przestaje być opłacalne już na etapie realizacji projektu. Budowy są czasochłonne, mają wysokie zapotrzebowanie na energię i negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Także w późniejszym utrzymaniu nieruchomości zrealizowane w sposób tradycyjny są droższe.

Należy też pamiętać, że obowiązujące regulacje wymuszają ograniczenie śladu węglowego budynków, natomiast te stawiana w sposób tradycyjny często nie są energooszczędne. Tak zwana dekarbonizacja musi być realizowana od samego początku inwestycji. Już sam projekt musi uwzględniać ograniczenie zużycia energii. Energooszczędne będą musiały też być procesy stosowane przez producentów materiałów budowlanych oraz realizowane w czasie budowy. Niska emisyjność musi być też brana pod uwagę w sposobie zarządzania przyszłym budynkiem, a nawet uwzględniać przyszłe przetworzenie materiałów pochodzących z rozbiórki obiektu. Ponieważ w najbliższych latach przepisy przewidują zaostrzenie stosowanych norm, nie da się w przyszłości realizować budów z wykorzystaniem obecnie stosowanych technologii.

Elementy prefabrykowane i domy gotowe przyszłością budownictwa

Jednym ze sposobów ograniczenie kosztów i skrócenia czasu budowy jest użycie technologii opartej na elementach prefabrykowanych. Eksperci oceniają, że realizowane w ten sposób budowy wymagają 3-4 razy mniejszej siły roboczej, powstają również o wiele szybciej. Technologię tę, różniącą się oczywiście zastosowanymi rozwiązaniami, można zastosować zarówno w inwestycjach deweloperskich, jak i indywidualnych realizacjach domów jednorodzinnych.

W przypadku inwestycji indywidualnych coraz większym powodzeniem cieszą się domy modułowe oraz tak zwana technologia domów gotowych. Dzięki nim ograniczamy koszty, czas budowy oraz niepotrzebny stres. Wybierając najnowsze systemy, nie musimy się za to ograniczać w wyborze projektu budowlanego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *