Nowe domy, Rynek pierwotny

Jakie domy budowali Polacy w 2022 r.? – raport

0 67

W 2022 roku rynek budowlany w Polsce rozwijał się w tempie niezwykle dynamicznym. Wiele osób zdecydowało się na budowę swojego własnego domu. To spowodowało wzrost zainteresowania różnymi rodzajami domów, w tym nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jakie domy budowali Polacy w 2022 roku oraz jakie trendy i innowacje zdominowały branżę budowlaną.

Analiza domów z 2022 roku

Żeby zbudować dom, trzeba mieć sporą sumę pieniędzy. Z tego powodu wielu Polaków odłożyło swoje plany dotyczące nowej nieruchomości na później. Powody to kryzys ekonomiczny, wysokie raty kredytowe, a często nawet brak możliwości otrzymania zapomogi finansowej. Ci, którzy zdecydowali się wybudować dom w minionym roku, robili to na różne sposoby. Portal Oferteo.pl przeanalizował, na co decydowali się Polacy w 2022 roku.

Powierzchnia nowo wybudowanych domów

Mimo że w minionym roku wprowadzono możliwość budowy domów bez pozwolenia o powierzchni do 70 m², to wcale nie takie budynki Polacy budowali najczęściej. W 2022 roku przeważały nieruchomości, które miały powierzchnię od 100 do 150 m². To dobra informacja, ponieważ oznacza to, że osoby decydujące się na budowę domu nie ograniczały zbytnio swoich kosztów, co nie byłoby wcale dziwne ze względu na obecną sytuację ekonomiczną. Nieco ponad 30% badanych zdecydowało się na większe lokum. Choć całkiem niedawno wprowadzono możliwość budowy domów bez pozwolenia do 70 m², to tylko nieliczni decydowali się na ich budowę. Takich osób było poniżej 10% spośród wszystkich, które zainwestowały w nową nieruchomość. Jako powód wybudowania domu o większej powierzchni użytkowej ankietowani wskazywali przede wszystkim na wygodę użytkowania oraz własne upodobania.

Skąd brano projekt?

Zanim rozpocznie się budowa domu, trzeba ją poprzedzić kilkoma formalnościami. Jedną z nich jest przygotowanie projektu danej nieruchomości. W 2022 roku tylko nieliczni Polacy zdecydowali się na samodzielne przygotowanie takiego dokumentu. Jednak warto dodać, że nie każdy może to zrobić. Potrzebne są do tego odpowiednie kompetencje oraz znajomość graficznych programów budowlanych. Stąd też większość inwestorów skorzystała z gotowego projektu w przygotowanego przez specjalistę. Współpracę z architektem, czyli przygotowanie nowego projektu, w który inwestor ma wgląd i może nanosić ewentualne poprawki zadeklarowało 25% respondentów.

Technika budowlana

Sposób postawienia nowej nieruchomości może się różnić. W 2022 roku najczęściej wznoszono domy murowane. Zdecydowało się na to ponad 4/5 ankietowanych. Ta forma jest od wielu lat najpopularniejszą w naszym kraju. Choć w ostatnich latach coraz częściej Polacy interesowali się drewnianymi domami, to w minionym roku zainteresowanie zaczęło spadać. Tylko 9% nowych domów powstało z drewnianych materiałów. Pozostali wykorzystali do budowy prefabrykaty i inne rzadziej stosowane odpowiedniki. Do pokrycia dachu najczęściej wybierano dachówki ceramiczne, które powoli wypierają z rynku dachówki blaszane.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *