Aspekty prawne

Świadectwo energetyczne – czego można się z niego dowiedzieć?

0 25

Na świadectwo energetyczne powinni zwrócić uwagę zarówno kupujący, jak i sprzedający nieruchomości. Zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 2014 roku przy sprzedaży nieruchomości konieczne jest przekazanie dokumentu nabywcy. Prawo nakłada obowiązek udostępnienia świadectwa energetycznego także najemcom. Co powinno się znaleźć w dokumencie?

Co zawiera świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to przydatny z punktu widzenia nabywcy nieruchomości dokument, z którego dowiedzieć można się, jaki jest współczynnik EP lokalu, a tym samym ocenić jego energochłonność. Zawarte w charakterystyce budynku informacje na temat ilości energii nieodnawialnej, koniecznej do ogrzania pomieszczeń i wody, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia nieruchomości, pozwalają oszacować koszty eksploatacji budynku. Od początku 2021 roku ilość energii pierwotnej nie powinna przekraczać 70 kWh na metr kwadratowy na rok.

Kiedy sporządzane jest świadectwo energetyczne?

Zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynku zostały uregulowane ustawą z 29 sierpnia 2014. Od momentu wejścia w życie przepisu, wraz z kupnem nieruchomości każdy kupujący ma prawo otrzymać świadectwo energetyczne. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych i innych budynków wolnostojących, jak i mieszkań.

Dodatkowo przepis taką powinność nakłada również na wynajmujących lokale. Nie oznacza to jednak, że wynajmując czy kupując mieszkanie z rynku wtórnego, otrzymamy charakterystykę energetyczną. W takiej sytuacji najczęściej konieczne jest wyrażenie chęci przez kupującego lub najemcę. W przypadku gdy nabywca nie potrzebuje świadectwa energetycznego, sprzedawca nie musi go przekazywać i nie niesie to żadnych konsekwencji prawnych. Obowiązek taki powstaje jednak, gdy nabywca zażąda dokumentu. Co ważne, na pisemne wyrażenie woli w tym zakresie kupujący ma 14 dni od momentu zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Sprzedający ma natomiast dwa miesiące, liczone od dnia wręczenia pisma, na przekazanie charakterystyki energetycznej. W przeciwnym razie nabywca może w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy sporządzić ją na własną rękę, obarczając kosztami byłego właściciela nieruchomości. Podobny problem nie występuje w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera. Świadectwa energetyczne sporządzane są aktualnie do wszystkich nieruchomości sprzedawanych na rynku pierwotnym.

Warto wiedzieć, że świadectwa energetyczne mogą być tworzone jedynie przez osoby posiadające uprawnienia budowlane, a ich data ważności to 10 lat.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *