Sprzedaż nieruchomości

Ceny działek pod budynki mieszkalne – porównanie

0 103

Budowa własnego domu bardzo zyskała na popularności. W obliczu pandemii i przedłużającego się lockdownu wiele osób decyduje się na wyprowadzkę z miasta i stworzenie własnego, niezależnego azylu. Koszt budowy domu zależy od wyboru materiałów i znacząco nie uległ zmianie, mocno natomiast podrożały działki budowlane, na które jest teraz znacznie większy popyt.

Warto także nadmienić, że rekordowo dużo inwestycji realizują deweloperzy, którzy pomimo pierwszych obaw o kryzys po wybuchu epidemii, nadal cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się teraz inwestować zgromadzoną gotówkę właśnie w nieruchomości, aby zabezpieczyć swoje finanse przed spadkiem wartości. Dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, które zebrał serwis RynekPierwotny.pl, pozwalają ocenić kondycję tego sektora i sprawdzić rozkład cen w poszczególnych regionach Polski.

Jak można się spodziewać, ceny działek pod zabudowę mieszkaniową bardzo się różnią biorąc pod uwagę dane województwo. Średnia dla kraju w 2019 roku wynosiła 72,60 zł, jednak nie należy brać jej zbytnio pod uwagę. Najdroższej jest w województwach wielkopolskim – aż 121, 30 zł za metr oraz w województwie pomorskim – prawie 110 zł za metr. Natomiast najtańsze okazują się być tereny w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie za metr działki pod budowę domu płaci się tylko 30,5 zł. Niewiele drożej jest w łódzkim (33,3 zł) oraz świętokrzyskim (36,1 zł). W połowie stawki cenowej uplasowały się rejony Małopolski i Śląska, gdzie za koszt za metr kwadratowy działki oscylował w graniach 72 zł. Wyliczony został też wskaźnik średniej ceny w przypadku terenów miejskich, który wyniósł 120,3 zł/mkw. oraz wiejskich – 59,1 zł/mkw.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *