Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Ceny działek pod budynki mieszkalne – porównanie

0

Budowa własnego domu bardzo zyskała na popularności. W obliczu pandemii i przedłużającego się lockdownu wiele osób decyduje się na wyprowadzkę z miasta i stworzenie własnego, niezależnego azylu. Koszt budowy domu zależy od wyboru materiałów i znacząco nie uległ zmianie, mocno natomiast podrożały działki budowlane, na które jest teraz znacznie większy popyt. Portal RynekPierwotny.pl przeanalizował niedawno najnowsze dane odnośnie do cen działek pod dom lub blok mieszkalny i przedstawił raport porównawczy dla całego kraju.

Warto także nadmienić, że rekordowo dużo inwestycji realizują deweloperzy, którzy pomimo pierwszych obaw o kryzys po wybuchu epidemii, nadal cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się teraz inwestować zgromadzoną gotówkę właśnie w nieruchomości, aby zabezpieczyć swoje finanse przed spadkiem wartości. Dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, które zebrał serwis RynekPierwotny.pl, pozwalają ocenić kondycję tego sektora i sprawdzić rozkład cen w poszczególnych regionach Polski.

Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Jak można się spodziewać, ceny działek pod zabudowę mieszkaniową bardzo się różnią biorąc pod uwagę dane województwo. Średnia dla kraju w 2019 roku wynosiła 72,60 zł, jednak nie należy brać jej zbytnio pod uwagę. Najdroższej jest w województwach wielkopolskim – aż 121, 30 zł za metr oraz w województwie pomorskim – prawie 110 zł za metr. Natomiast najtańsze okazują się być tereny w warmińsko-mazurskim, gdzie za metr działki pod budowę domu płaci się tylko 30,5 zł. Niewiele drożej jest w łódzkim (33,3 zł) oraz świętokrzyskim (36,1 zł). W połowie stawki cenowej uplasowały się rejony Małopolski i Śląska, gdzie za koszt za metr kwadratowy działki oscylował w graniach 72 zł. Wyliczony został też wskaźnik średniej ceny w przypadku terenów miejskich, który wyniósł 120,3 zł/mkw oraz wiejskich – 59,1 zł/mkw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *