

Mimo że rząd zapewnia nas, że nie powinniśmy odczuwać inflacji, bo płace rosną szybciej niż ceny, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Widać to bardzo wyraźnie zwłaszcza przy porównaniu wzrostu wynagrodzeń Polaków ze wzrostem cen nieruchomości – zdolność nabywcza Polaków w przypadku mieszkań wyraźnie spada.
Przez ostatnie cztery lata przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 33 proc. Owszem, całkiem sporo, ale ceny mieszkań w tym czasie skoczyły w górę o 44 proc. Na przykład w trzecim kwartale 2021 r. przeciętną polską rodzinę stać było na 17,03 m kw. mieszkania, czyli mniej więcej tyle, ile w 2012 r. (przy założeniu, że zarobki dwóch osób wynoszą tyle, ile obliczana przez GUS średnia płaca brutto, bez uwzględnienia codziennych wydatków, czyli de facto zdolność nabywcza jest faktycznie jeszcze mniejsza). Na najwięcej było nas stać w 2017 r., kiedy to nasza siła nabywcza na rynku mieszkaniowym osiągała szczyt. Dzisiaj stać nas na zakup powierzchni o 8 proc. mniejszej niż wówczas.
Przez 10 wcześniejszych lat Polaków z każdym rokiem było stać na coraz większe mieszkania. Ostatnio ten trend się odwraca. Za metr przeciętnego nowego mieszkania w siedmiu największych miastach w Polsce, będącymi jednocześnie największymi rynkami nieruchomości mieszkaniowych (czyli w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni) w ciągu roku musieliśmy zapłacić o ponad 10 proc. więcej, a w przypadku mieszkań z rynku wtórnego – 7,3 proc.
W najbliższych miesiącach zapewne będzie nas stać na jeszcze mniej. Rosnąca inflacja, powodująca wzrost cen materiałów i usług, hurtowy zakup nieruchomości przez fundusze inwestycyjne, wreszcie podwyżki stóp procentowych sprawią, że popyt na mieszkania niechybnie zmaleje. Co prawda decyzja NBP o podniesieniu stóp procentowych spowodowała, że banki zaczęły podnosić również oprocentowanie lokat. W efekcie różnica w zyskach z depozytów i z wynajmu mieszkań przestanie być aż tak duża (do tej pory, przy prawie zerowych stopach procentowych, wynajem nieruchomości opłacał nawet kilkadziesiąt razy bardziej).
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz