

Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej drastycznie się wydłużyło. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami nabywcy mieszkań generują rocznie aż 360 mln złotych z tytułu opłat za oczekiwanie na wpis. Obecnie czas oczekiwania na wpis wynosi nawet 11 miesięcy, a jeszcze w 2014 roku czekało się na to maksymalnie pół roku. Paraliż postępowań wieczystoksięgowych doprowadził do zawiadomienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez Polski Związek Firm Deweloperskich.
Branża nieruchomości cieszy się dużym zainteresowaniem, Polacy chętnie kupują mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Połowa z nich jest kredytowana, a przy bardzo szybko rosnących stopach procentowych, jakiekolwiek dodatkowe koszty mogą zniechęcić potencjalnych klientów do zakupu mieszkania. Każdy bank udzielający kredytu hipotecznego do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej wymaga wyższego oprocentowania kredytu, będącego swoistym ubezpieczeniem. Zazwyczaj jest to dodatkowe 20 proc. więcej do raty kredytu, dlatego tak bardzo każdemu kredytobiorcy zależy na jak najszybszym dokonaniu wpisu.
Polski Związek Firm Deweloperskich również dla siebie widzi w obecnej sytuacji duże zagrożenie. Podnosi to koszty mieszkań, które i tak są rekordowo bardzo drogie. W konsekwencji może to skutkować kryzysem w branży deweloperskiej. Interwencja w
Ministerstwie Sprawiedliwości nie przyniosła większych zmian. Jako powód opóźnień podano wejście w życie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716) oraz pandemię koronawirusa. Co ciekawe, przepisy uwłaszczeniowe obowiązują już trzy lata, a pandemia dotknęła wszystkie urzędy, firmy i instytucje w takim samym stopniu, dlatego trudno spodziewać się, że problem z postępowaniami wieczystoksięgowymi szybko nie zniknie.
-
-
Spadają ceny większych mieszkań
23 stycznia 2023 -
Ceny mieszkań w III kwartale 2022 r. wg GUS
19 stycznia 2023 -
W jaki sposób rząd zamierza ograniczyć tzw. patodeweloperkę?
16 stycznia 2023 -
UOKiK sprawdza klauzule waloryzacyjne
12 stycznia 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Rynek mieszkaniowy – będzie poprawa koniunktury?
26 stycznia 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz