Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Spadają ceny większych mieszkań

0 82

Stabilizujące się ceny nieruchomości, już kolejny kwartał z rzędu, są dowodem na spowolnienie całego rynku nieruchomości. Galopujące wzrosty cenowe z ostatnich dwóch lat zdecydowanie wyhamowały, choć tutaj bardzo dużo, jak wynika z cokwartalnego raportu portalu Nieruchomosci-online.pl, zależy od lokalizacji i wielkości nieruchomości.

Spadki cenowe największych mieszkań

Okazuje się, że o nawet 6-8% spadły średnie ceny ofertowe mieszkań 4-pokojowych z rynku wtórnego po IV kw. 2022 r. Są to pierwsze tak znaczące obniżki od połowy ubiegłego roku, kiedy to poziom cen w mieszkaniówce zaczął się stabilizować. W 12 z 18 uwzględnionych w analizie miast wojewódzkich widać, że najczęściej i najmocniej spadały ceny mieszkań największych. Specjaliści podkreślają, że sprzedaż dużej 4-pokojowej nieruchomości przy obecnych drogich kredytach hipotecznych jest bardzo trudna. Dlatego też coraz częściej właściciele muszą decydować się na obniżenie oczekiwań finansowych.

W poprzednim odczycie po III kw. 2022 r. ceny największych mieszkań utrzymywały się na stałym, wysokim poziomie. Natomiast już po IV kw. widać ewidentne spadki cenowe. W Białymstoku, Szczecinie i Toruniu 4-pokojowy lokal kosztował o ok. 8% mniej w porównaniu do poprzednich miesięcy. Oczywiście istnieją lokalizacje, gdzie po raz kolejny już trzeba będzie zapłacić więcej, jak np. w Krakowie (o 4,3%) czy w Gorzowie Wlkp. (o 4.9%).

Sytuacja cenowa mniejszych nieruchomości bez zaskoczeń

Najstabilniejszymi cenowo nieruchomościami okazały się mieszkania 2- i 3-pokojowe, w przypadku których korekta średnich cen wyniosła mniej niż 1% w górę lub dół.

Najbardziej niestabilny natomiast okazał się segment kawalerek z rynku wtórnego, gdzie w zależności od regionu, nastąpiły spore wahania cenowe. W porównaniu do III kw. w IV kw. jedna połowa badanych miast odnotowała wzrost, a druga spadek średniej ceny ofertowej. Najbardziej podrożały kawalerki w Gorzowie Wlkp., bo aż o 8%. Natomiast obecnie o ok. 5% mniej zapłacimy za kawalerki w Olsztynie, Toruniu i Zielonej Górze. W pozostałych miastach uwzględnionych w raporcie, korekty średnich cen wynosiły najczęściej ok. 2% w górę lub dół.

Stan techniczny mieszkań z rynku wtórnego   

Nieruchomosci-online.pl w swoim raporcie bierze pod lupę także stan, w jakim najczęściej sprzedawane są mieszkania na rynku wtórnym. Bez wątpienia udział poszczególnych standardów określanych przez właścicieli nieruchomości różni się w zależności od lokalizacji, niemniej jednak najwięcej lokali do remontu, czyli najtańszych, znajdowało się w Katowicach, Łodzi i Kielcach z niemal 25% udziałem rynkowym. Natomiast w Rzeszowie, Toruniu, Gdańsku czy Wrocławiu prawie połowa ofert mieszkań dotyczyła bardzo dobrego, lub wysokiego standardu, co oczywiście przełożyło się na wyższy poziom cen.

 Domy wolnostojące nie tanieją

Dane pokazują, że w wielu miastach ceny domów wciąż utrzymują się na tym samym, wysokim poziomie, pomimo spadku popytu. Specjaliści zauważają, że powodem może być ograniczona oferta. Potencjalni kupcy liczyli na wzrost atrakcyjnych cenowo ofert na skutek problemów właścicieli ze spłatami kredytów hipotecznych. Prawdopodobnie tak się jeszcze nie dzieje ze względu na opcję wakacji kredytowych i wstrzymanie wielu inwestycji deweloperskich.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *