

Zapewne nikogo nie zdziwił fakt, że według raportu GUS ceny mieszkań wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem o ponad 12%. Choć analitycy od dłuższego czasu obserwują wyhamowanie trendu wzrostowego, był on zauważalny również w ujęciu kwartał do kwartału. Widzimy wówczas wzrost ceny lokali mieszkalnych o 2,4%
Ceny na rynku nieruchomości zróżnicowane regionalnie
Choć na rynku obserwuje się ogólną tendencję wzrostową, w różnych województwach porównanie III kwartału 2022 z okresem rok lub 3 miesiące wcześniej, przyniosło różne efekty. Największy wzrost cen rok do roku zaobserwowano w Wielkopolsce. Osiągnął on wartość 19,4%, ten sam region był rekordzistą tempa wzrostu cen. Kwartał do kwartału skoczyły one o 7,4%. Tymczasem o 8,2% przez ostatnich 12 miesięcy skoczyły ceny mieszkań na Podlasiu. Tym samym był to region z najniższym wzrostem rocznym. Tempo wzrostu w tym regionie również jest niskie. Na przestrzeni kwartału ceny wzrosły tam tylko o 7%.
Nieco wyższe wartości obserwujemy na Warmii i Mazurach, gdzie ceny mieszkań od jakiegoś czasu się stabilizują. W tym regionie wzrosty były niższe niż w Małopolsce czy na Mazowszu. Podwyżki cen w skali roku osiągnęły tam nieco ponad 9%, a kwartał do kwartału tylko o,2%. Wyraźne wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych na tych terenach może się wiązać z niskim uprzemysłowieniem. Dobrze usytuowane domy czy działki rekreacyjne wciąż są w cenie, jednak duże mieszkania na mniejszych rynkach lokalnych sprzedają się coraz trudniej.
Ponieważ ostatni rok minął w branży nieruchomości pod znakiem wzrostów, w żadnym z województw nie zaobserwowano spadków cen lokali mieszkalnych w skali roku. W stosunku kwartał do kwartału mieszkania straciły na wartości tylko w zachodniopomorskim. Był to spadek rzędu 1,6%, choć wartość ta może wydawać się niewielka, jest to ważny sygnał, który może oznaczać początek zauważalnej korekty cen. Czy zamieni się on w stałe zjawisko? Pokażą najbliższe miesiące.
-
-
Projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2% przyjęty
16 marca 2023 -
-
Nowe mieszkania w styczniu 2023 r. wg danych GUS
9 marca 2023 -
Wsparcie dla kredytobiorców – kto korzysta?
6 marca 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Będą nowe wymagania dotyczące wind w budynkach?
20 marca 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz