Bez kategorii

Rynek pierwotny a rynek wtórny – maleje różnica cen

0

Najnowsze informacje wskazują, że używany metraż nieruchomości szybciej drożej niż nowo wybudowany lokal. Taka tendencja rozwija się od lat, już od 2015 roku i została potwierdzona przez dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny, które dotyczyły okresu do 2019 roku.

Najprawdopodobniej trend utrzyma się przez kolejne miesiące, gdyż mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj znajdują się w bardziej atrakcyjnej lokalizacji, a to właśnie położenie stanowi jeden z najważniejszych czynników determinujących cenę mieszkania.

1599686sv/bigstockphoto.com

Dane Głównego Urzędu Statystycznego obrazują, jak prezentował się obrót nieruchomościami w 2019 roku. Raport pojawił się z opóźnieniem ze względu na pandemię koronawirusa, a przygotowano go na podstawie analizy aktów notarialnych. Wynika z niego, że w 2015 roku różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym była gigantyczna i wynosiła aż 42 proc. Metr kwadratowy nowego lokalu kosztował średnio 5,5 tys. złotych, natomiast używanego niecałe 4 tysiące złotych. Mieszkania deweloperskie były wówczas hitem, gdyż oferowały zupełnie inny standard nieruchomości. Atrakcyjna architektura, kompletnie różna od bloków z wielkiej płyty, przyciągała klientów.

Jednak zaledwie pięć lat później różnica między nową a wtórną nieruchomością wynosi tylko 19 proc. Dane GUS wskazują, że za nowe mieszkania płaciło się w 2019 roku około 5,7 tys. zł za mkw., a za starsze 4,8 tys. zł za mkw. Tak duży spadek ogólnopolskiej różnicy cenowej wynika z większego zainteresowania mieszkaniami w mniejszych miejscowościach, gdzie deweloperzy dopiero od niedawana realizują swoje inwestycje. Ponadto rozwój rynku najmu sprawił, że pojawił się duży popyt na mniej atrakcyjne, ale tańsze mieszkania. Eksperci spodziewają się, że tendencja się utrzyma, ale będzie postępować wolnej, gdyż nasycenie obu sektorów jest wysokie, więc ceny mieszkań nie będą drastycznie się zmieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *