Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości i osiedla wielofunkcyjne zyskują popularność

0

Miasta w skali mini – tak w skrócie określić można multifunkcyjne osiedla, które nabierają obecnie na znaczeniu. Coraz więcej osób poszukuje nieruchomości, które położone są w niewielkiej odległości od najważniejszych punktów usługowych, szkół, przychodni czy pracy.

15-minutowe miasta nabrały znaczenia w pandemii

Wielofunkcyjne obiekty mieszkalne to nie nowy pomysł. W ostatnim czasie osiedla, a także same budynki, na których terenie znajdują się punkty usługowe, restauracje, przestrzenie biurowe czy oferta kulturalna, cieszą się jednak coraz większą popularnością. Ze względu na szybkość dotarcia do miejsc, niezbędnych w codziennym życiu, obiekty wielofunkcyjne nazywane są „15-minutowymi miastami”.

Tendencja do akumulacji infrastruktury na niedużej przestrzeni nabrała na znaczeniu w czasie pandemii. Zlokalizowane w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania punkty usługowe czy praca umożliwiają dotarcie do nich piechotą lub na rowerze, co pozwala uniknąć tłoku w komunikacji miejskiej.

Dodatkowo nie wymagają posiadania samochodu, co sprzyja minimalizacji kosztów, a także nie generuje problemów z parkowaniem, stającym się coraz większym wyzwaniem dla wielu miast. Sklepy, restauracje, gabinety kosmetyczne czy kluby fitness zlokalizowane na osiedlu, czy piętrze budynku są najczęściej także mniejsze, co pozwala uniknąć kontaktu z dużą liczbą osób.

Na zmianę preferencji w stosunku do nieruchomości wpłynęła również praca zdalna. Ze względu na ograniczenia w życiu społecznym, coraz więcej czasu spędzamy w domach. W efekcie osób poszukuje przestronnych mieszkań z tarasami, ogródkami, balkonami i atrakcyjnymi terenami zielonymi, które umożliwią zarówno spędzanie wolnego czasu, jak i komfortową pracę w systemie home office.

Obiekty wielofunkcyjne łączą funkcje mieszkalne i biznesowe

Zainteresowanie wielofunkcyjnymi osiedlami nie spowoduje jednak budowy „15-minutowych”, samowystarczalnych miast na obrzeżach istniejących ośrodków miejskich.

Wręcz przeciwnie, deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę multifunkcyjnych obiektów, łączących przestrzenie biurowe i mieszkalne, w centrach miast. To odpowiedź nie tylko na preferencje klientów, ale również lokalnych władz, które chcą połączyć potrzeby mieszkańców i biznesu.

W rezultacie, jak zapowiadają eksperci, zainteresowanie klientów obiektami wielofunkcyjnymi może doprowadzić do odejścia od budowanie osiedli na obrzeżach miast, nazwanych „sypialniami ośrodków miejskich”.

Ekologia zyskuje na znaczeniu

Coraz więcej klientów poszukuje również nieruchomości łączących ekologię i nowoczesność. Fotowoltaika, zielone dachy, instalacje LED oraz pochłaniające dwutlenek węgla, a także funkcje smart, umożliwiające sterowanie czy zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo, to tylko niektóre z rozwiązań, które sprzyjają środowisku naturalnemu, a przy tym pozwalają zredukować koszty eksploatacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *