Wiadomości

RPO interweniuje w sprawie problemów mieszkaniowych

0 47

W ostatnich miesiącach pogłębiły się mieszkaniowe problemy Polaków. Obecne realia są takie, że popyt na własne lokum znacznie wyprzedza podaż, co skutkuje brakiem wystarczającej liczby mieszkań na rynku. Zauważył to Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) prof. Marcin Wiącek, który zgłosił swoje zastrzeżenia na temat bieżącej sytuacji do premiera Mateusza Morawieckiego.

RPO domaga się m.in. wsparcia rządu w kryzysie mieszkaniowym, podczas którego duża część Polaków poszukuje bez skutku dachu nad głową. Rzecznik chce, aby polskie władze rozwinęły programy mieszkaniowe dla polskich obywateli np. budowę tanich mieszkań socjalnych, które pomogłyby na początku osobom o najniższym statusie materialnym. Zdaniem prof. Wiącka, rząd nie zajmuje się tym poważnym problemem w wystarczającym stopniu i przymyka oko na to, co się aktualnie dzieje na rynku nieruchomości, zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Czynnikami, które prowadzą do kumulacji kryzysu mieszkaniowego są comiesięczny, regularny wzrost inflacji, a także napływ uchodźców z Ukrainy, którym również trzeba zapewnić miejsce do zamieszkania. Jeszcze w 2016 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości chlubił się innowacyjnym pomysłem na wprowadzenie Narodowego Programu Mieszkalnego. Niestety ten hucznie zapowiadany w mediach publicznych program nie stał się motorem napędowym do większego zainwestowania w cztery kąty dla Polaków, a jedynie przysporzył kolejnego już wzrostu cen.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim generalnym wystąpieniu przekazanym listownie na ręce premiera Morawieckiego zaznaczył, że potrzeby mieszkaniowe w naszym kraju są nadal niezaspokojone, a co gorsza sytuacja ta może się w przyszłości pogłębiać. Jego głównym postulatem jest realna pomoc państwa dla obywateli, którzy mają obecnie problem ze znalezieniem mieszkania, a nie wyłącznie lawirowanie w aspektach prawnych, które rzekomo mają ułatwić zadanie deweloperom. Tych ostatnich interesuje przecież wyłącznie zysk i nie będą kalkulować wybudowania większej liczby budynków, mniejszym kosztem, jeżeli nie będzie się to zwyczajnie opłacało. Według RPO na polskim rynku mieszkaniowym brakuje znacznej ilości bloków komunalnych i budynków socjalnych, które działają w wielu polskich miejscowościach. Tym razem to rząd powinien się zatroszczyć o zainwestowanie w tego typu nieruchomości, które mogłyby pomóc osiedlić się tysiącom polskich rodzin. W polskich miastach takich inwestycji jest wciąż za mało, a na kolejne mieszkania trzeba czekać w wieloletnich kolejkach. Jednak żeby powstawało ich więcej, według Wiącka potrzebne jest wsparcie finansowe państwa dla samorządów, które mogłyby ewentualnie podjąć się zadania wybudowania mieszkań socjalnych wtedy, kiedy będzie je na to stać. W podsumowaniu swojego apelu rzecznik sięgnął po artykuł 75 ust. 1 Konstytucji RP mówiący o tym, że władze, rząd i samorządy są zobowiązane do prowadzenia polityki, która zaspokajałaby potrzeby mieszkaniowe obywateli.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *