

Okazuje się, że wbrew powszechnej opinii o spowolnieniu w budownictwie mieszkaniowym, nie wszędzie deweloperzy wstrzymują inwestycje. Według ekspertów z portalu GetHome.pl w tym roku rynek mieszkaniowy będzie należał do mniejszych miast powiatowych, gdzie jak wynika z najnowszego badania, Polacy wciąż chętnie inwestują w nowe lokale, a oferta mieszkań na sprzedaż stale się powiększa.
Tradycyjnie uwaga analityków i ekspertów skupia się na głównych metropoliach w kraju, gdzie popyt na mieszkania jest największy, często pomijając działalność deweloperską w mniejszych miastach powiatowych. Tymczasem wygląda na to, że obecnie cieszą się one znacznie lepszą koniunkturą na rynku nieruchomości. Obecny tam boom budowlany widać wyraźnie w statystykach GUS związanych z budownictwem deweloperskim. Otóż porównując pierwsze półrocze z analogicznym okresem w roku ubiegłym, z 49 do 54% wzrósł udział rozpoczętych budów w tzw. pozostałej Polsce. Wynika z tego, że już mniej niż połowa z nich odbywa się w 18 miastach wojewódzkich i Gdyni. Jeszcze lepszy obraz sytuacji uzyskamy, porównując dane z początku poprzedniej dekady, kiedy to na największe metropolie przypadało 75% wszystkich mieszkań, których budowę rozpoczynano w pierwszym półroczu.
W największych miastach mniejsza aktywność deweloperów bez wątpienia podyktowana jest kondycją rynku, a mianowicie spadkiem dostępności mieszkań związanej z rosnącymi cenami i stopami procentowymi, które szczególnie dla osób posiłkujących się kredytem jest nie do zaakceptowania. Ponadto część inwestycji zostaje wstrzymana ze względu na bardzo wysokie koszty realizacji. W mniejszych miastach, gdzie są one znacznie niższe, pomimo kolejnych podwyżek stóp, chętnych na kupno mieszkania zdaje się nie ubywać, a powodów jest kilka.
Bez wątpienia na zmianę preferencji konsumentów kupujących nowe mieszkania, w dużej części wpływ mają dużo niższe średnie ceny za m kw. w podmiejskich lokalizacjach. Uwagę zwraca się na szczególnie duże ożywienie budownictwa deweloperskiego w kilku powiatach sąsiadujących z największymi metropoliami, np. w powiatach świdnickim i średzkim w pobliżu Wrocławia, czy mińskim i wołomińskim pod Warszawą. Przykładowo w powiecie wołomińskim średnia cena za m kw. jest aż o 44% niższa od średniej warszawskiej. Zdecydowanie upowszechnienie się pracy zdalnej przyniosło więcej możliwości w kwestii miejsca zamieszkania. Czynnikiem decydującym jest także to, iż infrastruktura społeczna i komunikacyjna w mniejszych miejscowościach, jest często lepiej rozwinięta, niż na nowo budowanych osiedlach na obrzeżach dużych miast. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania budowane w pobliżu kolei podmiejskich i tras szybkiego ruchu. Ponadto w wielu przypadkach miasta wojewódzkie i powiatowe nie ustępują większym metropoliom pod względem rozwoju gospodarczego. Pewność pracy i w perspektywie wzrost zarobków, zdecydowanie skłaniają do zakupu własnego mieszkania.
Obraz bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym obserwuje się w danych GUS o liczbie rozpoczętych budów. W dużych metropoliach jak Łódź i Poznań tegoroczne spadki wynoszą nawet ponad 40%. Po drugiej stronie znajduje się np. powiat kołobrzeski, gdzie deweloperzy ruszyli z budową przeszło trzykrotnie większej liczby lokali niż w tym samym czasie w roku poprzednim.
-
-
Projekt ustawy ws. bezpiecznego kredytu 2% przyjęty
16 marca 2023 -
-
Nowe mieszkania w styczniu 2023 r. wg danych GUS
9 marca 2023 -
Wsparcie dla kredytobiorców – kto korzysta?
6 marca 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Będą nowe wymagania dotyczące wind w budynkach?
20 marca 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz