Wiadomości i statystyki

Rekordowy popyt na kredyty mieszkaniowe

0

Ze wskaźnika BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe z marca 2021 wynika, że popyt na kredyty mieszkaniowe jest obecnie na rekordowo wysokim poziomie.

Wskaźnik BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) określa roczną dynamikę wartości kredytów mieszkaniowych, o które zawnioskowali kredytobiorcy. W przeliczeniu na dzień roboczy, w marcu 2021 r. banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o kredyty mieszkaniowe o wartości wyższej o 36,8 proc. w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

W marcu bieżącego roku łącznie 56,07 tys. potencjalnych kredytobiorców zawnioskowało o przyznanie kredytu mieszkaniowego, co w porównaniu do 41,52 tys. wniosków rok wcześniej oznacza wzrost o 35 proc.

Chcemy brać coraz większe kredyty

Zauważalny jest trend wzrostowy średniej kwoty, o którą wnioskują potencjalni kredytobiorcy. Średnia kwota kredytu mieszkaniowego, o który wnioskowali w marcu br. potencjalni kredytobiorcy, osiągnęła wartość 315,5 tys. zł, co stanowi wzrost o 5,9 proc. w porównaniu do marca 2020 r.

Dodatkowo, w porównaniu do lutego 2021 r., liczba wnioskujących o kredyt zwiększyła się o 19 proc., a porównując do najsłabszego pod tym względem kwietnia 2020 r. wzrosła dwukrotnie – aż o 102 proc.

Najwyższa w ostatniej dekadzie okazała się również liczba złożonych zapytań kredytowych. Wyższą liczbę zapytań można było zaobserwować tylko w marcu 2011 r.

Powyższe dane tylko potwierdzają aktualne trendy na rynku nieruchomości, w tym wyższe średnie ceny metra kwadratowego mieszkania i zwiększenie przeciętnego metrażu kupowanych lokali mieszkalnych.

Wyższa wartość wskaźnika LtV a banki

To wszystko dzięki polityce banków, które ponownie obniżyły wymagany wkład własny do 10 proc., co wpływa na akceptowanie wyższej wartości wskaźnika LtV, na dodatek w samym szczycie marcowej trzeciej fali.

Po chwilowym okresie stagnacji na rynku kredytowym i serii ujemnych odczytów w okresie od marca do sierpnia oraz w listopadzie ubiegłego roku odnotować można bowiem obecnie wysoki dodatni odczyt. Od marca popyt na kredyty mieszkaniowe znacznie wzrósł i przewyższył już szczyt trendu wzrostowego, który rekordową wartość osiągnął ostatnio tuż przed wybuchem pandemii, w lutym 2020 r., a w porównaniu do danych z lutego 2021 r. wartość wskaźnika LtV wzrosła aż o 19,7 proc.

Tymczasem według Głównego Analityka Biura Informacji Kredytowej Indeks BIK Popytu na Kredyty Mieszkaniowe charakteryzuje jedynie część dotyczącą popytu na rynku kredytów mieszkaniowych. Tak duży wzrost akcji kredytowej spowodowany jest przede wszystkim działaniami banków. W momencie, gdy na rynku widoczna będzie wysoka nadpłynność polskiego sektora bankowego i osiągnięty zostanie najniższy poziom szkodowości kredytów hipotecznych, akcja kredytowa w zakresie kredytów mieszkaniowych osiągnie jeszcze większą wartość.

Póki co można mówić o stałym trendzie wzrostowym i rekordowej wartości popytu na kredyty mieszkaniowe i nic nie wskazuje na to, by szybko się zatrzymał.

Źródło: alebank.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *