Wiadomości i statystyki

Czy będą gwarancje kredytowe przy zakupie mieszkań?

0

Chętnych na mieszkania wciąż przybywa, jednak wielu z nich nie otrzymuje zgody banku na kredyt hipoteczny. Powodem są m.in. zbyt wysokie wymagania instytucji dotyczące wkładu własnego. Choć ostatnio niektóre banki znów zaczęły dopuszczać wnioski, w których wkład własny wynosi jedynie 10% wartości nieruchomości, to jednak większość wciąż wymaga minimum udokumentowania posiadanych 20% jej wartości. Rząd chce jednak wspomóc młodych i w związku z tym planuje wprowadzić system gwarancyjny. Na czym ma on polegać?

Wkład własny – trudna sprawa

Nie jest łatwo odłożyć na wkład własny będąc młodą osobą. Niewysokie zarobki i duże wydatki niestety nie są przepisem na to, by oszczędności rosły. Zakup mieszkania jest odkładany w czasie przez lata, bo tyle trwa uzbieranie na wkład własny, który zaakceptuje bank. A można byłoby tego uniknąć, udzielając nie tylko kredytu hipotecznego, ale również kredytu zaufania kredytobiorcom. Z punktu widzenia banku jest to jednak zbyt ryzykowne. Na szczęście z pomocą przychodzi nowy rządowy projekt, który oprzeć ma się na założeniach działających w innych państwach bez zarzutu od wielu lat.

Gwarancja kredytowa

Na czym polegać będzie pomoc rządu? Otóż w planach jest udzielanie młodym ludziom, starającym się o mieszkanie, tzw. gwarancji kredytowej, wynoszącej nawet 100 tysięcy złotych. Miałoby to zastąpić w oczach banku wymagany przez niego wkład własny. Gwarancja nie jest oczywiście pieniędzmi, które kredytobiorca otrzyma fizycznie. Jest to natomiast zabezpieczenie dla banku, który z taką gwarancją chętnie pożyczy pieniądze, bo nie będzie się to wiązało ze zbyt dużym ryzykiem.

Dla kogo gwarancja?

Dla każdego kredytobiorcy, który nie jest w stanie uzbierać na wkład własny, ale którego zarobki są na tyle wysokie i stabilne, że z powodzeniem będzie w stanie spłacać terminowo raty kredytu. Gwarancja jest tylko zabezpieczeniem dla banku, nie wkładem państwa w mieszkanie. Jednak w razie problemów z regularną spłatą państwo polskie będzie zobowiązane do uregulowania należności bankowi w kwocie nie wyższej niż 100 tysięcy złotych.

Gwarancja kredytowa dla banku to sposób na zabezpieczenie jego interesów. Rozwiązuje to również problem niskiej dostępności kredytów hipotecznych dla młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *