Wiadomości

Program „Pierwsze Mieszkanie” – na czym ma polegać?

0 91

Pierwsze Mieszkanie to nowy program rządowy przewidziany dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania. Program ruszy najprawdopodobniej 1 lipca 2023 roku. Wiadomo już m.in. że osoby zainteresowane będą mogły starać się o rządowy system dopłat do kredytów oraz wsparcie przy zakładaniu kont oszczędnościowych na zakup lokalu. Co jeszcze wiemy o nowym programie?

Bezpieczny Kredyt 2%

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45 r. życia, która nie ma i nie miała mieszkania czy domu oraz nie posiada i nie posiadała wcześniej spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Kredyt zaciągną również małżonkowie (również osoby w związkach nieformalnych) lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, a wspomniane warunki spełnić będzie musiała tylko 1 osoba. Bezpieczny Kredyt polegać ma na gwarancji oprocentowania kredytu w wysokości 2%. Przez 10 lat różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% będzie dopłacana z budżetu państwa. Maksymalna kwota kredytu ma wynosić 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 600 tys. w przypadku min. 2 osób współtworzących gospodarstwo domowe. W porównaniu do poprzednich programów, „Pierwsze Mieszkanie” da dowolność kupującym w wyborze m.in. rynku pierwotnego lub wtórnego, wielkości i położenia nieruchomości, a także brak limitów cenowych 1 mkw. Z uwagi na fakt, że program polegać ma na dopłatach do oprocentowania kredytu, kluczowa będzie jednak możliwość uzyskania kredytu, co po serii podwyżek stóp procentowych dla wielu osób może okazać się niemałą przeszkodą. Ministerstwo uspokaja jednak i zapowiada pomoc KNF, która ma ułatwić dostęp do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem, a mianowicie zliberalizować system liczenia zdolności kredytowej. Szacuje się, że przy założeniu niezmiennych warunków rynkowych, pojedynczy kredyt zaciągnięty na 30 lat i kwotę 500 tys. zł wymagać będzie ponad 235 tys. dopłaty z budżetu państwa.

Konto Mieszkaniowe

Drugim filarem programu jest Konto Mieszkaniowe. Dzięki niemu będzie można otworzyć specjalne konto oszczędnościowe. Podobnie jak w pierwszej części programu, warunkiem skorzystania z części drugiej jest brak własnego mieszkania lub domu. Różnica jest jednak w tym przypadku taka, że z programu skorzysta też osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką swoich lub przysposobionych dzieci. Okres oszczędzania na koncie wynosić będzie od 3 do 10 lat. Minimalna miesięczna wpłata nie będzie mogła być niższa niż 500 zł, a maksymalna – wyższa niż 2000 zł. Minimum 11 takich wpłat zagwarantuje oszczędzającemu dodatkową premię oszczędnościową od państwa. Będzie ona wynosiła tyle, ile roczny wskaźnik inflacji lub wskaźnik zmiany wartości ceny 1 mkw. nieruchomości. Ponadto oszczędności będą też dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki zwolnione będą z tzw. podatku Belki. Po zakończeniu oszczędzania posiadacz konta będzie miał 5 lat na wydanie środków na zakup swojej pierwszej nieruchomości, budowę domu lub na wkład finansowy w inwestycję. Konta będą mogli zakładać również rodzice chcący zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *