

Budowlanka będzie musiała zmierzyć się z wyraźnym spowolnieniem. Wzrosty z I kwartału już się nie powtórzą. O ile wzrosła produkcja budowlano-montażowa? Co według analityków dalej będzie działo się z budowlanką?
Najnowsze dane GUS
Według danych GUS w maju produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 13 % w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Inaczej niż przewidywali eksperci budowlanka znacznie przyspieszyła, zamiast hamować. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualne statystyki, na spowolnienie gospodarcze jeszcze się nie zapowiada.
Z analogicznego raportu GUS możemy odczytać, że dynamika wzrostu produkcji w budowlance, która miała miejsce miesiąc wcześniej znajdowała się na poziomie 9,3%. Ekonomiści spodziewali się lekkiego wyhamowania wzrostu produkcji. Średnia zakładała wynik w maju na poziomie 8,5%. Jednak wyniki wszystkich zaskoczyły.
Jak podają urzędnicy GUS sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w relacji do maja 2021 roku, wyraźnie zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa. W szczególności widać to w przedsiębiorstwach, które zajmują się budową budynków — wzrost tutaj wyniósł 34,7 %. W jednostkach specjalizujących się we wnoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 3,9 %, natomiast w podmiotach realizujących podmioty budowlane specjalistyczne – 3,3 %.
Największy przyrost produkcji rok do roku zauważano w przypadku robót o charakterze remontowym – o 28,7 %. W inwestycjach wzrósł o zaledwie 3,6 %.
Prognozy ekspertów
Ekonomiści mBanku wskazują, że wyniki budowlanki mają charakter sezonowy. W danych odsezonowanych można zobaczyć, że produkcja idzie w dół. Eksperci uważają to za początek głębszego hamowania.
Podobne zdanie mają eksperci Instytutu Ekonomicznego (PIE). W najbliższych miesiącach przewidują spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym z powodu zastoju na rynku kredytów hipotecznych.
Konrad Bochniarz z PIE spodziewa się większej aktywności po stronie inwestycji infrastrukturalnych. Jak przypuszcza, te będziemy mogli zobaczyć wraz z początkiem przyszłego roku w związku z ruszeniem programów z Krajowego Planu Odbudowy.
-
-
Czym jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?
21 września 2023 -
-
Rosną notowania deweloperów
15 września 2023 -
Aktualne ceny mieszkań wg raportu AMRON
11 września 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Jak się przygotować do negocjacji z deweloperem?
26 września 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz