Rynek pierwotny, Wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2022 roku

0 77

Budowlanka będzie musiała zmierzyć się z wyraźnym spowolnieniem. Wzrosty z  I kwartału już się nie powtórzą. O ile wzrosła produkcja budowlano-montażowa? Co według analityków dalej będzie działo się z budowlanką?

Najnowsze dane GUS

Według danych GUS  w maju produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 13 % w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Inaczej niż przewidywali eksperci budowlanka znacznie przyspieszyła, zamiast hamować. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualne statystyki, na spowolnienie gospodarcze jeszcze się nie zapowiada.

Z analogicznego raportu GUS możemy odczytać, że dynamika wzrostu produkcji w budowlance, która miała miejsce miesiąc wcześniej znajdowała się na poziomie 9,3%. Ekonomiści spodziewali się lekkiego wyhamowania wzrostu produkcji. Średnia zakładała wynik w maju na poziomie 8,5%. Jednak wyniki wszystkich zaskoczyły.

Jak podają urzędnicy GUS sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w relacji do maja 2021 roku, wyraźnie zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa. W szczególności widać to w przedsiębiorstwach, które zajmują się budową budynków — wzrost tutaj wyniósł 34,7 %. W jednostkach specjalizujących się we wnoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 3,9  %, natomiast w podmiotach realizujących podmioty budowlane specjalistyczne – 3,3 %.

Największy przyrost produkcji rok do roku zauważano w przypadku robót o charakterze remontowym – o 28,7 %. W inwestycjach wzrósł o zaledwie 3,6 %.

Prognozy ekspertów

Ekonomiści mBanku wskazują, że wyniki budowlanki mają charakter sezonowy. W danych odsezonowanych można zobaczyć, że produkcja idzie w dół. Eksperci uważają to za początek głębszego hamowania.

Podobne zdanie mają eksperci Instytutu Ekonomicznego (PIE). W najbliższych miesiącach przewidują spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym z powodu zastoju na rynku kredytów hipotecznych.

Konrad Bochniarz z PIE spodziewa się większej aktywności po stronie inwestycji infrastrukturalnych. Jak przypuszcza, te będziemy mogli zobaczyć  wraz z początkiem przyszłego roku w związku z ruszeniem programów z Krajowego Planu Odbudowy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *