Wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu wg danych GUS

0 61

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące produkcji budowlano – montażowej w Polsce. Według wstępnych informacji produkcja zrealizowana w lipcu 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, co oznacza wynik lepszy od prognoz.

Prognozy były bardziej pesymistyczne

W najnowszym raporcie GUS przekazał informacje, że „produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w lipcu 2024 r. była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku (w lipcu ub.r. wzrost o 1,1%) oraz wyższa o 0,9% w stosunku czerwca br. (przed rokiem spadek o 6,9%)”. Wśród ekspertów wyniki te wzbudziły optymizm, gdyż spodziewali się spadku do -2,1%. Co więcej, według GUS „w lipcu 2024 r. wśród jednostek zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej zaobserwowano, w skali roku, zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odpowiednio o 3,7% i o 0,8%.” Natomiast przedsiębiorstwa, których działalność podstawową stanowi budowa budynków, zanotowały w tym samym czasie zmniejszenie produkcji o 8,3%.

Trendy roku 2024 w budownictwie

W raporcie GUS zawarł też dane za pierwsze siedem miesięcy roku. Statystyki wskazują, że w okresie od stycznia do lipca 2-24 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023, produkcja budowlano-montażowa we wszystkich działach budownictwa zmniejszyła się. Spadki w poszczególnych gałęziach ukształtowały się na poziomie: o 5,6% w przypadku jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej; o 6,3% – u przedsiębiorstw specjalizujących się budową budynków; oraz o 7,6% – w przypadku firm, których podstawową działalnością są roboty budowlane specjalistyczne.

GUS dokonał także analizy pod kątem charakteru wykonywanych prac budowlanych. Z raportu wynika, że w lipcu br. „zaobserwowano zwiększenie – o 4,5%, produkcji budowlano-montażowej względem poprzedniego roku dla robót o charakterze inwestycyjnym, dla prac o charakterze remontowym wystąpiło w tym samym okresie jej zmniejszenie – o 11,0%”. Natomiast w perspektywie dłuższej, porównując okres styczeń – lipiec 2024 roku do okresu styczeń – lipiec 2023 roku, produkcja budowlano-montażowa notowała zwiększenie w przypadku prac o charakterze inwestycyjnym – o 0,4% oraz zmniejszenie dla prac o charakterze remontowym – o 18,3%. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że inwestycje w nowe projekty budowlane utrzymują się na podobnym poziomie, podczas gdy to w pracach remontowych notuje się znaczące spadki. Ponadto w raporcie GUS zwraca również uwagę na sezonowość w branży budowlanej. Przeczytać w nim bowiem można, że „po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w lipcu 2024 r. ukształtowała się na poziomie o 5,3% niższym w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku oraz o 0,6% wyższym w porównaniu z czerwcem 2024 roku”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *