Wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wg danych GUS

0 48

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu 2022 roku produkcja budowlano-montażowa odnotowała wzrost o 5,9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednak analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie ponad 10 proc. Niemniej opublikowany wynik i tak jest zadowalający w dobie kryzysu spowodowanego rosnącą inflacją oraz konfliktem wojennym na Ukrainie.

Raport powstał na bazie zebranych danych od polskich firm budowlanych zatrudniających powyżej 9 osób. Wynika z niego, że ogólnie prac budowlano-montażowych było więcej niż w ubiegłym miesiącu. Jednak realizowano przede wszystkim obiekty inżynierii lądowej i wodnej, czyli mosty, drogi, lotniska, porty, itd. Warto dodać, że ceny wszelkich prac budowlanych od początku 2022 roku stale idą mocno w górę. Najbardziej podrożała budowa budynków, bo aż o 24,6 proc. Za wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz działania budowlane specjalistyczne trzeba średnio zapłacić o 5,9 proc. więcej.

Natomiast sama produkcja budowlano-montażowa odnotowała niewielki spadek, bo o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Droższe są prace remontowe, średnio o 20 proc. Wzrosła też wartość robót inwestycyjnych o 6,5 proc. Najnowszy raport GUS pokazuje również, że przy pominięciu sezonowości, która w sektorze budownictwa ma duże znaczenie, może uznać, iż produkcja budowlano-montażowa zanotowała wzrost o około 7 proc. w porównaniu z czerwcem 2021 roku, ale w zestawieniu z majem 2022 roku wskaźnik jest o 3,5 proc. niższy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *