Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Bardzo wysokie zainteresowanie wakacjami kredytowymi

0 54

W czwartek 14 lipca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która reguluje kwestię tzw. wakacji kredytowych. Z szacunków dziewięciu giełdowych banków wynika, iż średnio 67 proc. pożyczkobiorców zawiesi spłatę swoich wierzytelności, co przełoży się na łączny koszt w wysokości od 12 do nawet 12,9 mld zł, który poniosą ww. instytucje bankowe. Idea wakacji kredytowych to obciążenie głównie dla wyników finansowych trzeciego kwartału, a ich faktyczna skala będzie weryfikowana na bieżąco wraz z napływem wniosków od zainteresowanych klientów, które będzie można składać od 29 lipca br.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe w swoim założeniu pozwalają na zawieszenie spłaty pożyczki hipotecznej, która została zaciągnięta w polskiej walucie na poczet tylko jednej nieruchomości wykorzystywanej do celów prywatnych. Ustawa gwarantuje pauzę w spłacie przez okres 8 miesięcy: po dwa miesiące w trzecim oraz czwartym kwartale 2022 roku, a także po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Czas kredytowania zostanie wydłużony przez bank o liczbę miesięcy, podczas których pożyczkobiorca korzystał z zawieszenia spłaty. Warto wspomnieć, że przerwa w spłacie dotyczy obu składowych kredytu tj. części kapitałowej i odsetkowej. Jedynymi opłatami, których mogą w tym czasie domagać się banki, są koszty ubezpieczeniowe.

Ilu pożyczkobiorców skorzysta z wakacji kredytowych?

Przedstawiciele instytucji bankowych spodziewali się dużego zainteresowania pomysłem wakacji kredytowych, który w ostatnich miesiącach był procedowany przez rząd. Związek Banków Polskich wskazywał, że z powyższego rozwiązania będzie chciało skorzystać ok. 80 proc. pożyczkobiorców. Z danych opublikowanych przez dziewięć banków wynika, że liczba ta może być nawet wyższa. Najniższy wskaźnik partycypacji na poziomie 50 proc. wskazały BNP Paribas oraz Santander, zaś najwyższy mBank (80 proc.), Pekao (85 proc.) oraz Millennium (90 proc.). Banki pozyskiwały dane poprzez ankietowanie swoich klientów oraz zgodnie z przyjętymi modelami ekonomicznymi i analizami makroekonomicznymi.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *