

Z najnowszych danych GUS wynika, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu tego roku spadła o 4,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Spadek ten okazuje się być głębszy niż wcześniej prognozowano. Analitycy zakładali bowiem, że produkcja budowlano-montażowa spadnie w kwietniu jedynie 0,6%. Co więcej, wynik kwietniowy jest gorszy od marcowego, kiedy to odnotowano spadek na poziomie 1,1%.
Kwietniowy wynik rozczarowaniem
Opublikowane przez GUS dane z kwietnia potwierdziły utrzymującą się słabość w sektorze budowlanym i rozczarowały tym samym ekspertów rynku nieruchomości. Kwiecień przyniósł bowiem największy w tym roku spadek produkcji budowlano-montażowej, co może budzić obawy o kondycję tej gałęzi gospodarki również w najbliższych miesiącach.
Ze szczegółowej analizy danych GUS, którą dla money.pl opracowała Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego, wynika, że różnice między poszczególnymi segmentami branży są znaczące. Firmy zajmujące się budową budynków odnotowały spadek produkcji o 10,3% w porównaniu do poprzedniego roku, natomiast przedsiębiorstwa wznoszące obiekty inżynierii lądowej i wodnej odnotowały spadek o 8,3%. Jedyny segment, który może cieszyć się wzrostem, to firmy wykonujące roboty budowlane specjalistyczne, gdzie produkcja zwiększyła się o 10,5%. Warto także zwrócić uwagę na charakter wykonywanych prac. W kwietniu ponownie zmniejszyła się wartość robót o charakterze remontowym. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku spadek ten wyniósł 10,6%. Prace inwestycyjne wzrosły natomiast o 1,9%. Jeszcze w zeszłym roku sytuacja wyglądała inaczej, bo prace inwestycyjne wzrosły o 5,3%, podczas gdy remontowe spadły o 13,7%.
Kwietniowe złe wyniki to pokłosie utrzymującego się znaczącego spadku w budownictwie mieszkaniowym oraz braku nowych inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych.
Jakie perspektywy na dalszą część roku?
Pomimo obecnych trudności, eksperci są zdania, że sytuacja zacznie się poprawiać w nadchodzących miesiącach. Analitycy prognozują, że już niebawem nastąpi ożywienie, zwłaszcza w kontekście inwestycji infrastrukturalnych realizowanych ze środków unijnych. Prognozy zakładają, że w drugiej połowie roku dynamika produkcji budowlano-montażowej w końcu zacznie rosnąć na plus. Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej obecne słabe wyniki sektora budowlanego mogłyby stanowić argument za kolejną obniżką stóp procentowych.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz