Aspekty prawne, Wiadomości

Problemy polskich kredytobiorców – rząd obiecuje wsparcie

0 101

Problemy z kredytami hipotecznymi, a konkretnie z rosnącymi ratami, spędzają sen z powiek wielu Polakom. Mając na uwadze tę trudną sytuację, rząd naszego kraju zdecydował się przygotować wsparcie, które pomoże osobom znajdującym się hipotecznym dołku. Konferencja, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, przyniosła więcej szczegółów na ten temat. Przyjrzyjmy się temu, jak konkretnie ma wyglądać pomoc w spłacie rat kredytów mieszkaniowych zapowiedziana przez przedstawiciela rządu.

Dlaczego raty są coraz wyższe?

Aby przeciwdziałać inflacji, NBP po raz kolejny podnosi stopy procentowe. Ósma już majowa podwyżka ustawiła główną stopę na poziomie 5,25 proc., co stanowi wynik najwyższy od roku 2008. Ma to swoje skutki, a jednym z nich jest wzrost kosztów kredytów. Stopy procentowe wpływają bowiem na stawkę WIBOR, a ona z kolei ma związek z wysokością oprocentowania  większości zobowiązań hipotecznych. W efekcie seria podwyżek stóp zaowocowała podwyżkami rat kredytów. Niektórzy kredytobiorcy borykają się obecnie z ratami wyższymi o kilka tysięcy złotych.

Wsparcie ze strony rządu

Według słów premiera Morawieckiego aż dwa miliony Polaków spłaca kredyty mieszkaniowe. W związku z tym wspólnie z Radą Ministrów przygotowano szereg rozwiązań mających pomóc uporać się z tym problemem. Jakie to sposoby? W ramach wsparcia przewidziano zmianę wskaźnika WIBOR, wakacje kredytowe, a także rozszerzenie zakresu osób mogących skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dzięki tym trzem filarom program ma realnie wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Przyszły rok przyniesie też zastąpienie wskaźnika WIBOR nowym rozwiązaniem. To lepsze ma zostać zaproponowane przez banki, a jeśli tak się nie stanie, rząd zastosuje stawkę POLONIA. Jest ona ustalana codziennie, a jej obecna wysokość jest o około 2 p.p. niższa niż WIBOR 3M.

Wakacje kredytowe mają dotyczyć zobowiązań zaciągniętych w złotówkach i obejmować czas maksymalnie do 8 miesięcy. Oznacza to konkretnie dwa miesiące przerwy w płatności w III oraz IV kwartale 2022, a także miesiąc przerwy w każdym kwartale roku 2023. Co istotne przesunięcie rat nie będzie zwiększać kosztów kredytu, jak dzieje się to teraz w przypadku bankowych wakacji kredytowych.

Zmienią się też zasady korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Możliwe będzie otrzymanie wsparcia w wysokości do 2 tysięcy złotych przez okres nawet 36 miesięcy. Aby móc skorzystać z tej możliwości, wystarczy spełnić któryś z trzech warunków. Dwa dotyczą kwestii finansowych. Wsparcie będzie przysługiwać osobom, których miesięczne koszty kredytu wynoszą więcej niż 50% dochodów. A także tym, których dochód po opłaceniu raty wynosi mniej niż 1 552 złote w przypadku jednej osoby i 1 200 złotych na osobę dla gospodarstw kilkuosobowych. Trzecim warunkiem jest posiadanie statusu bezrobotnego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *