

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy dotyczącej obowiązku ujawniania cen mieszkań przez deweloperów. Jedna z przyjętych poprawek doprecyzowuje, że ujawniana cena powinna odpowiadać tej wskazanej w umowie deweloperskiej. Sejm nie odrzucił również nowelizacji ustawy o CIT. Zmieniona ustawa trafi teraz do prezydenta do podpisu.
Założenia nowelizacji
Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wprowadza obowiązek prowadzenia przez deweloperów stron internetowych, na których będą publikowane ceny mieszkań od momentu rozpoczęcia sprzedaży, aż do jej zakończenia. Inicjatorem tych zmian był klub parlamentarny Polska 2050.
Zgodnie z założeniami nowelizacji, sprzedający będą zobowiązani do publikowania na swojej stronie internetowej oraz na specjalnym portalu rządowym informacji o cenie za metr kwadratowy, oraz całkowitej cenie nieruchomości. Dane te będą musiały być aktualizowane co 24 godziny, a także archiwizowane, aby kupujący miał możliwość ich porównania. W przypadku nieprzestrzegania tych przepisów firmy będą narażone na kary nakładane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli wystąpi rozbieżność między ceną podaną publicznie a tą zaproponowaną przy podpisywaniu umowy, kupujący będzie miał prawo domagać się sprzedaży nieruchomości po najkorzystniejszej dla siebie cenie.
Nowela nakłada także na deweloperów obowiązek publikowania ceny za metr kwadratowy całej oferowanej nieruchomości, w tym również części dodatkowych, takich jak garaż czy komórka lokatorska. Nieprzestrzeganie tego obowiązku zostanie uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i będzie podlegało sankcjom.
Jedna z senackich poprawek doprecyzowuje, że cena, którą deweloper ma obowiązek ujawnić, to ta wskazana w umowie deweloperskiej.
Ustawa me wejść w życie po upływie miesiąca od jej ogłoszenia.
Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o CIT już w pierwszym czytaniu
W środę Sejm już na etapie pierwszego czytania odrzucił wniosek o zaprzestanie prac nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt został przekazany do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji do Spraw Deregulacji.
Wniosek o odrzucenie projektu złożyli poseł Janusz Kowalski w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł Przemysław Wipler w imieniu Klubu Poselskiego Konfederacji.
Za kontynuowaniem prac legislacyjnych opowiedziało się 223 posłów, co przesądziło o skierowaniu projektu do komisji.
Celem nowelizacji jest likwidacja obowiązku publikowania przez największe firmy informacji o realizowanej strategii podatkowej. Projekt stanowi część szerszego pakietu deregulacyjnego, w ramach którego tego samego dnia cztery inne ustawy zostały również skierowane do wspomnianych komisji.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz