

Zakup mieszkania od dewelopera to proces skomplikowany i często wymaga realizacji wielu formalności. Jednym z pierwszych kroków na drodze do podpisania ostatecznej umowy przeniesienia własności może być zawarcie umowy rezerwacyjnej. Choć nie zawsze jest ona obowiązkowa, w wielu przypadkach okazuje się praktycznym i korzystnym rozwiązaniem.
Umowa rezerwacyjna to porozumienie zawierane pomiędzy deweloperem a potencjalnym nabywcą nieruchomości. Na mocy tego kontraktu deweloper zobowiązuje się do czasowego wyłączenia z oferty określonego lokalu lub domu.
W zamian klient zobowiązuje się najczęściej do zapłaty opłaty rezerwacyjnej. Celem takiej umowy jest zabezpieczenie interesów obu stron w okresie poprzedzającym zawarcie umowy deweloperskiej.
Czy umowa rezerwacyjna jest wymagana?
Z punktu widzenia prawa umowa rezerwacyjna nie jest obligatoryjna, czyli nie ma obowiązku jej podpisywania. Jednak jest ona coraz bardziej powszechna, a inicjatywa jej zawarcia często wychodzi ze strony kupującego.
Stosuje się ją najczęściej w sytuacjach, gdy nabywca nie może od razu przystąpić do podpisania umowy deweloperskiej. Często potrzebuje on czasu na prowadzenie stanu prawnego nieruchomości, sytuacji dewelopera czy przeanalizowanie treści umowy deweloperskiej z prawnikiem.
Najbardziej czasochłonne jest zrealizowanie formalności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Umowa rezerwacyjna daje czas na zgromadzenie dokumentów, złożenie wniosku w banku i oczekiwanie na wydanie wstępnej decyzji kredytowej bez ryzyka, że wybrana nieruchomość zostanie kupiona przez kogoś innego.
Jakie obowiązki wynikają z umowy?
Na mocy umowy rezerwacyjnej deweloper jest zobowiązany do wyłączenia zarezerwowanego lokalu z oferty na czas obowiązywania rezerwacji, zachowania warunków oferty (przede wszystkim ustalonej ceny nieruchomości) oraz przekazania dokumentów niezbędnych do finalizacji transakcji.
Potencjalny nabywca zobowiązuje się do wniesienia opłaty rezerwacyjnej, która zazwyczaj wynosi kilka procent ustalonej ceny, oraz podjęcia dalszych kroków, które mają doprowadzić do zawarcia umowy deweloperskiej w ustalonym terminie.
Czy są ryzyka związanie z zawarciem umowy rezerwacyjnej?
Główne ryzyko dla kupującego to strata opłaty rezerwacyjnej. Umowa może dawać deweloperowi możliwość zatrzymania wpłaconych środków w sytuacji, gdy klient nie przystąpi do zawarcia umowy deweloperskiej.
W przypadku braku odpowiednich zapisów umowa rezerwacyjna nie będzie zobowiązywać przedsiębiorcy do zawarcia umowy deweloperskiej. Nie będzie więc w pełni chronić interesów nabywcy.
Dobrze skonstruowana umowa rezerwacyjna może być korzystnym narzędziem zarówno dla dewelopera, jak i nabywcy, które mimo pewnych ryzyk może przyśpieszyć proces i ułatwić przeprowadzeni transakcji. Przed jej podpisaniem należy dobrze zapoznać się z jej warunkami, a w razie wątpliwości wyjaśnić szczegóły lub skonsultować się z prawnikiem.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz