

Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa o jawności cen mieszkań jest negatywnie oceniana przez deweloperów, których w pierwszej kolejności dotkną jej przepisy. Wytykają oni ustawodawcy, że przygotował przepisy bez konsultacji z branżą, w wyniku czego obejmą one zaledwie niewielki wycinek rynku. Dlaczego? Polska 2050 przygotowała ustawę o ujawnianiu cen mieszkań, która ma zwiększyć ochronę potencjalnych kupujących i stworzyć im warunki do łatwiejszego porównywania cen lokali z rynku pierwotnego. W warunkach pełnej informacji mogliby podejmować decyzje zakupowe.
O ile do samej idei jawności cen nieruchomości mieszkalnych przychylają się firmy deweloperskie, to niestety przygotowane i uchwalone przez Sejm w błyskawicznym czasie przepisy są krytykowane. W takim kształcie, jaki uchwalili posłowie, nie obejmowałyby one swoim zasięgiem mieszkań sprzedawanych jeszcze na etapie prowadzonej budowy, a jedynie lokale gotowe.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym i ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów miała przynieść jawność cen na rynku nieruchomości. Jednak zdaniem deweloperów nie ma podstaw, by tak się stało.
Przepisy dotyczące jedynie gotowych mieszkań
Deweloperzy zwracają uwagę na fakt, że na podstawie uchwalonej przez Sejm noweli będą mieli obowiązek ujawniania ceny oferowanego mieszkania np. na swoich stronach WWW, ale tylko w przypadku sprzedaży gotowych już lokali. Tymczasem nadal nie będą musieli podawać ich na etapie budowy, kiedy dochodzi do sprzedaży większości lokali.
Dlatego deweloperzy alarmowali, że ustawa w takiej formie dotyczy tylko niewielkiego wycinka rynku. Gdyby weszła w życie w maju 2025 roku, jedynie 12% mieszkań z rynku pierwotnego zostałoby nią objętych.
Polski Związek Firm Deweloperskich wydał komunikat krytykujący wspominaną nowelę ustawy. Wskazał, że: „… niemal 90% ogłoszeń nadal będzie mogła być prezentowana bez obowiązku ujawniania cen”.
Poprawki Senatu w ustawie o jawności cen mieszkań
Senatorowie pochylili się nad treścią uchwalonej przez Sejm ustawy. Wprowadzili pewne poprawki, w wyniku których ustawa zobowiąże deweloperów do prowadzenia stron internetowych, w obrębie których podawane mają być ceny mieszkań od wprowadzenia do sprzedaży do jej zakończenia. Firmy deweloperskie będą miały obowiązek publikowania cen metra kwadratowego całości oferowanej nieruchomości, łącznie z garażem czy komórką lokatorską. Stawki te będą musiały być aktualizowane co 24 godziny.
Niestosowanie się do takich wytycznych lub niepełne informowanie nabywców o dodatkowych kosztach będzie pociągało za sobą określone sankcje, w tym kary finansowe.
Na razie jednak wiadomo, że po przyjęciu ustawy przez Sejm, wprowadzeniu poprawek przez Senat i zaakceptowaniu ich przez posłów, trafiła ona na biurko prezydenta. Ten jednak nie podpisał jej od razu, ale pozostawił sobie czas na niezbędną analizę.
-
-
-
Sytuacja na rynku gruntów w II połowie 2024 roku
5 czerwca 2025 -
Problem z ustawą o jawności cen mieszkań
2 czerwca 2025 -
Poprawki do ustawy o jawności cen mieszkań przyjęte
28 maja 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Ustawa o jawności cen mieszkań podpisana
12 czerwca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz