Nowe mieszkania, Rynek pierwotny

Nowe mieszkania w I połowie 2022 r. wg danych GUS

0 112

Dane statystyczne mogą nie potwierdzać dokładnej sytuacji na rynku mieszkaniowych, który obecnie znajduje się w recesji po wielu latach rekordowych wyników. Niemniej z ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego płyną bardziej optymistyczne wyniki. Na koniec czerwca 2022 roku w budowie było więcej mieszkań niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Wzrost jest symboliczny, bo tylko o 1,6 proc., ale nie pokazuje tego, jakie rzeczywiście problemy dotykaj branżę nieruchomości.

Zagłębiając się w dane GUS widać, że obecnie budowanych jest mniej mieszkań niż przed rokiem — o niemal 7 procent. Ze względu na trudności w uzyskaniu kredytu zwiększyła się popularność najmu i programów rządowych wspomagających rodziny przy zakupie mieszkania.

Pierwsze półrocze 2022 roku skończyło się z mniejszą liczbą wydanych pozwoleń na budowę, ale z większą ukończonych inwestycji, niż było to w tym samym okresie  2021 roku. Do użytku oddano dokładnie 109,4 tys. mieszkań, czyli o 3,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Dzieląc to na inwestycji deweloperskie i prywatne w obu przypadkach zanotowano wzrost – mieszkań deweloperskich udostępniono o 3,7 proc. więcej, a prywatnych aż o 6,0 proc. więcej. Nowych budów jest obecnie mniej, jednak obniżka jest symboliczne, bo o zalewie o 0,5 proc. i jest efektem mniejszej aktywności prywatnych inwestorów, w przypadku których spadek zgłaszanych inwestycji wyniósł 16,1 proc. deweloperzy zgłosili więcej projektów inwestycji niż przed rokiem – o 7,4 proc.

Analizując jeszcze dane pod względem lokalizacji można zauważyć, że najwyższe wartości wystąpiła w trzech województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz małopolskim, gdzie kolejno oddano do użytku 18,8 tys. mieszkań, 12,4 tys. mieszkań oraz ponad 11 tys. mieszkań. Podobne wyniki odnotowano odnośnie do rozpoczętych projektów budowlanych. Dlatego też z najnowszych informacji GUS nie wynika, aby branży mieszkaniowa odczuwała jakiekolwiek skutki silnie rosnącej inflacji czy konfliktu wojennego, toczącego się już od kilku miesięcy na Ukrainie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *