Wiadomości

Niewielki wzrost produkcji budowlano-montażowej

0 65

Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, o liczbie pracowników większej niż 9 w lipcu 2023 r. nieznacznie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Była ona wyższa o 1,1%, ale w stosunku do czerwca już o 6,9% niższa.

Z opublikowanych danych GUS wyraźnie wynika, że stan produkcji budowlano-montażowej w lipcu tego roku był gorszy niż przed rokiem, kiedy to roczny wzrost odnotowano na poziomie 4,1%. Natomiast w ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 6,5%.

Mniejsze zainteresowanie robotami remontowymi w 2023 r.

Zgodnie ze wstępnym opracowaniem wyników, przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, były jedynymi, które odnotowały zwiększenie produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w ich przypadku o 11,8%. Natomiast jednostki realizujące prace budowlane specjalistyczne oraz podmioty, dla których podstawowym rodzajem działalności było wznoszenie budynków, zaobserwowały jej zmniejszenie. W pierwszym przypadku było to 3,4%, a w kolejnym 7,8%.

Jednak w stosunku do czerwca tego roku już wszystkie działy budownictwa odnotowały spadek produkcji. Najmniej wyniósł on w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 5,8%. W podmiotach zajmujących się wznoszeniem budynków było to już 7%, a w wykonujących prace budowlane specjalistyczne 8,6%.

W okresie od stycznia do lipca br., w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, o 8,8% zwiększyła się budowa obiektów inżynierii wodnej i lądowej. Z kolei o 7,1% spadła ilość wzniesionych budynków. Natomiast w tym samym okresie czasu, znów porównując do ubiegłego roku, odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w zakresie robót inwestycyjnych – o 12,2% (wzrost o 5,6% w 2022 r.). Z kolei w zakresie robót remontowych nastąpił spadek o 13,2% (wzrost o 18,5% w 2022 r.).

Jeszcze przed miesiącem, produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 1,5% niż rok temu. Jednak wtedy wzrost był o wiele wyższy (6%). Natomiast w stosunku do maja, odnotowany wzrost produkcji wyniósł 7,6%.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *