Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Zdolność kredytowa nadal rośnie

0 72

Nawet 200 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem można dostać, starając się o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa w wakacje  ponownie wzrosła i wydaje się, że najtrudniejszy dla kredytobiorców  okres mamy już za sobą.

2022 rok był trudny dla wszystkich osób zainteresowanych kredytem hipoteczny. Rosnące stopy procentowe wpływały negatywnie na koszt kredytu, czego następstwem była zmniejszająca się zdolność kredytowa. Do tego już na początku roku KNF zmienił Rekomendację S, podwyższając znacznie bufor zabezpieczający przed wzrostem stóp procentowych, który jest stosowany do liczenia zdolności kredytowej. Wiele osób musiało przez to odłożyć plany dotyczące zakupu mieszkania ze względu na brak odpowiedniej zdolności kredytowej.

Kredyty coraz bardziej dostępne

Na początku bieżącego roku KNF złagodził rekomendacje w przypadku kredytów o czasowo stałym oprocentowaniu, dzięki czemu stały się bardziej dostępne. Kolejną zmianę na korzyść kredytobiorców przyniosło wprowadzenie nowego rządowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania – Bezpieczny Kredyt 2%.

Tuż przed rozpoczęciem przez banki przyjmowania wniosków Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła zestaw zmian w rekomendacji określającej zasady oceny ryzyka kredytowego w kredytach hipotecznych. Jedną ze zmian było bardziej elastyczne podejście do wysokości bufora dodawanego do oprocentowania. Zdolność kredytowa znów się poprawiła, co najbardziej odczuli beneficjenci programu.

Niższy koszt – wyższa zdolność

Wyższą kwotę kredytu banki oferują również w przypadku spadku kosztu kredytu. Im niższa rata przyszłego zobowiązania, tym większą kwotę można otrzymać od banku. Od kilku miesięcy obserwujemy spadki kosztu zarówno w przypadku kredytów o zmiennym, jak i o stałym oprocentowaniu.

Z analiz przeprowadzonych przez Bankier.pl wynika, że w sierpniu kilka banków obniżyło stawkę stałego oprocentowania dla kredytu hipotecznego poniżej 7%, które od dłuższego czasu stanowiło dolną granicę. Ta zmiana również pozytywnie wpłynęła na zdolność kredytową.

Na pierwszym miejscu sierpniowego zestawienia zdolności kredytowej dla modelowych klientów, publikowanego regularnie przez Bankier.pl znalazł się Velo Bank, który oferuje niemal 950 tys. zł kredytu. Ponad 900 tys. zł kredytu oferuje również Alior Bank. W porównaniu do zestawienia publikowanego na początku wakacji zdolność wzrosła w niemal wszystkich ankietowanych bankach. Największa różnica dotyczy oferty BOŚ Banku, który może pożyczyć ponad 90 tys. zł więcej niż dwa miesiące wcześniej.

Warto też mieć na uwadze, że różnica w dostępnej kwocie kredytu między bankiem najlepiej i najgorzej liczącym zdolność kredytową wynosi ponad 200 tys. zł

Bankier.pl sprawdza oferty dla rodziny wychowującej jedno dziecko i mieszkającej w Warszawie. Banki są proszone o przesłanie propozycji dla kredytobiorców zarabiających łącznie 13 tys. zł. 29-letnia kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia 7 tys. zł netto. Jej 32-letni partner zatrudniony na podobnych warunkach zarabia 6 tys. zł miesięcznie. Oboje nie spłacają żadnych kredytów i mają pozytywną historię w BIK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *