Aspekty prawne

Nabywcy mieszkań tracą na opóźnieniach w sądach wieczystoksięgowych

0 21

Brak aktualnego wpisu w księdze wieczystej to dla wielu banków podstawa do odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny. Opóźnienia wynikające z działania sądów wieczystoksięgowych w wielu przypadkach uniemożliwiają realizacje inwestycji deweloperom oraz zakupu mieszkań osobom prywatnym. Podwyższyć mogą także całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Brak wpisu do księgi wieczystej podnosi koszt kredytu

Problem związany z wydłużonym oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej dotyczy wielu polskich miast. Przeciętnie na wpis w roku 2020 należało czekać od 3 do 8 miesięcy. Najdłużej, prawie 11 miesięcy, trwają rozprawy w gdańskich sądach wieczystoksięgowych. Nie dużo lepiej jest jednak także w innych dużych miastach – w Warszawie czas oczekiwania wynosi ponad 8 miesięcy, natomiast w Krakowie 10.

Dla nabywców nieruchomości, którzy zakup chcą sfinansować kredytem hipotecznym, oznacza to podwyższenie rat pożyczki. Brak aktualnego wpisu w księdze wieczystej podwyższa ryzyko dla banku, co w efekcie przekłada się najczęściej na uruchomienie ubezpieczenia pomostowego.

Wyższa rata kredytowa to jednak niejedyny skutek opóźnień w sądach wieczystoksięgowych. W niektórych bankach brak aktualnego wpisu w księdze wieczystej jest powodem do odmowy kredytu hipotecznego. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i deweloperów.

W przypadku nabywców indywidualnych opóźnienia w pracy sądów skutkują najczęściej rezygnacją z zakupu. Deweloperzy muszą natomiast liczyć się z opóźnieniami w realizacjach inwestycji, a w efekcie zwiększeniem ich kosztów. Efektem są rosnące ceny nieruchomości.

Z czego wynikają opóźnienia w sądach wieczystoksięgowych?

W przepisach brak wytycznych, określających jak szybko sąd powinien rozpatrzyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. Opóźnienia w tej kwestii trwają od kilku lat, a ich główną przyczyną były dotychczas braki kadrowe.

Obecnie wzrosło zatrudnienie w sądach, jednak wiąże się to także z rosnącą liczbą spraw. Przyczyną w zeszłym roku była ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, która dla sądów skutkowała koniecznością dokonania dodatkowych wpisów w księgach.

Liczbę spraw zwiększają również czynności związane ze zmianą nazw ulicy, które również muszą zostać odnotowane w dokumentach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *