Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Wiadomości

Liczba nowych budów rośnie, ale wciąż mało mieszkań oddawanych do użytkowania

0 64

W Polsce w dalszym ciągu mówi się o luce mieszkaniowej, ale nie do końca chodzi o to, że mieszkań wciąż jest za mało. Problemem są ich stan, duża liczba pustostanów oraz zakupy inwestycyjne. W 2023 roku jednym z czynników, które powodowały szybki wzrost wartości mieszkań, była mała podaż. Jak sytuacja wygląda obecnie? Rośnie liczba budów, ale mało jest mieszkań oddawanych do użytkowania.

Budownictwo mieszkaniowe w pierwszych miesiącach 2024 roku

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie od początku stycznia do końca kwietnia 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Wzrosła natomiast liczba nieruchomości, na których budowę wydano pozwolenie, dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym albo rozpoczęto budowę.

Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że od stycznia do kwietnia:

  • oddano do użytku 64,6 tys. mieszkań – o 14,8% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku;
  • do eksploatacji deweloperzy przekazali 39,2 tys. mieszkań – 3,4% mniej niż rok wcześniej;
  • inwestorzy indywidualni oddali 24 tys. lokali – o 29,5% mniej.

Wszystkie wspomniane formy budownictwa objęły 97,8% nowo oddanych lokali. W przypadku innych form przekazano do użytkowania 1,4 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym niż w roku poprzednim, kiedy było ich 1,3 tys. Jeśli chodzi o oddaną powierzchnię użytkową, to łącznie wyniosła 5,9 mln mkw., co oznacza wynik o 20,2% mniejszy niż przed rokiem. Przeciętnie na jedno mieszkanie było to 91,1 mkw.

Wydane pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym

Dużo lepiej sytuacja wygląda pod względem rozpoczętych budów. Kwiecień był dla deweloperów pod tym względem najlepszym miesiącem od kilku lat. W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 93,9 tys. mieszkań, co oznacza wynik o 29,6% lepszy niż przed rokiem. Wzrost widać również pod względem pozwoleń wydanych na budowę deweloperom – 67,0 tys., czyli o 36,8% więcej rok do roku oraz inwestorom indywidualnym – 25 tys. (wynik lepszy o 16,3%). Łącznie te formy odpowiadały za 98% pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń. W przypadku pozostałych było to 1,9 tys. przy 2 tys. w roku ubiegłym.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

Pod tym względem inwestorzy wypracowali dużo lepszy wynik niż w poprzednim roku. Rozpoczęto budowę 81,3 tys. obiektów, tj. o 53,2% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy odpowiadają za 54,6 tys. lokali, co oznacza o 79,5% więcej niż przed rokiem. Natomiast inwestorzy indywidualni przystąpili do budowy 25,5 tys. mieszkań – o 19,2% więcej. Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5% ogólnej liczby lokali. Jeśli chodzi o pozostałe formy, rozpoczęto budowę 1,2 tys. mieszkań – w ubiegłym roku było to 1,3 tys.

Z jednej strony deweloperzy mają co robić, rozpoczęli wiele inwestycji. Z drugiej oddali do użytku najmniej lokali od 6 lat. W kolejnych miesiącach sytuacja pod tym względem powinna się znacząco poprawić.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *