Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Finansowanie zakupu nowych mieszkań w 2023 r.

0 65

Rosnące ceny nieruchomości powodują, że zakup domu lub mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Okazuje się jednak, że wielu Polaków jest w stanie podołać tym kosztom bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego. Takimi nabywcami są nie tylko klienci kupujący mieszkania na cele inwestycyjne. Jaką część zakupów na polskim rynku stanowią transakcje gotówkowe?

Polacy wnioskują o coraz większe kredyty

W kwietniu 2024 roku średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 413,1 tys. zł i była o 15,8% wyższa niż przed rokiem. Duże wzrosty cen na rynku doprowadziły do sytuacji, w której Polacy muszą zaciągać coraz wyższe kredyty. Okazuje się jednak, że część nabywców posiada oszczędności, dzięki czemu nie musi sięgać po finansowanie zewnętrzne.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2023 roku około 1/3 mieszkań kupiono na cele inwestycyjne, w większości pod wynajem. Warto przy tym zaznaczyć, że część kupujących lokal na cele mieszkaniowe również nie korzysta ze środków pożyczonych od banku. Jak to dokładnie wygląda?

NBP dotarło do 25% deweloperów w Polsce, którzy budują apartamentowce i bloki. W czasie badania poruszano kwestie dotyczące finansowania zakupów przez osoby, które skorzystały z ich oferty. Analiza obejmowała kupno mieszkania w różnych celach. Jak to wyglądało w 2023 roku?

Źródła finansowania zakupów mieszkań w Polsce

2022 rok był specyficzny dla polskiego rynku nieruchomości. Drogie kredyty powodowały, że wielu Polaków nie było stać na takie finansowanie. Dużo mieszkań zakupiono na cele inwestycyjne. W 2023 roku sytuacja się zmieniła. Realizowano mniej transakcji bez kredytów – 27% (przy 35% w roku poprzednim). Zwiększył się odsetek transakcji na własne potrzeby, w których kupujący mieli wkład własny mniejszy niż 50% – znaczący wzrost, z 40% do 52%. Wcześniej jednak był jeszcze wyższy – w latach 2019-2021 na poziomie ok. 60%.

Spadł odsetek mieszkań, które Polacy kupują na wynajem. W 2022 roku zakup nieruchomości bez kredytu odnotowano w 68% przypadków. Rok później było to 59%.

Największy udział transakcji, w których odnotowano przewagę środków od banku, dotyczy zakupów na własne potrzeby. W 2023 roku było to 52%. W przypadku inwestycji na wynajem lub z myślą o sprzedaży w niedalekiej przyszłości przewaga środków z kredytu bankowego występowała w 10-16% przypadków.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *