Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości

Wzrosty cen mieszkań – w Krakowie skok o prawie 28 proc.

0 57

W siedmiu największych miastach w Polsce ceny transakcyjne nieruchomości wzrosły w ciągu roku średnio o 19,2%. Okazuje się, że w 2024 roku nadal mamy do czynienia z wysokimi wzrostami. Jest to szczególnie zauważalne w Krakowie, Warszawie i Gdyni. Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce. Rekordzistą pod względem wzrostu cen okazuje się Kraków.

Ceny nieruchomości w Polsce w dalszym ciągu rosną

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, które miały miejsce w drugiej połowie 2023 roku, pojawiały się różne przewidywania odnośnie do sytuacji w 2024 roku. Nie wiadomo było co z nowym program wsparcia dla nabywców finansujących zakup nieruchomości kredytem hipotecznym. Okazuje się, że dalej go nie wprowadzono. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi, a mimo wszystko możemy obserwować kontynuację trendu wzrostowego.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, ceny transakcyjne w porównaniu do I kwartału 2023 roku wzrosły w I kwartale 2024 roku średnio o 19,2%. Liderem wzrostów okazał się Kraków z wynikiem 27,7%. W porównaniu do poprzedniego kwartału nastąpił wzrost o 8,5%. Obecnie średnia cena za mkw. nieruchomości w tym mieście wynosi blisko 14,7 tys. zł. Wysokie wzrosty odnotowano również w Warszawie. W stosunku rok do roku było to 24%, a do poprzedniego kwartału – 6,4%. Przeciętna cena za mkw. nieruchomości w stolicy wynosi blisko 15,9 tys. zł. Jeśli trend się utrzyma, Kraków może wręcz przegonić Warszawę i stać się najdroższym miastem w Polsce pod względem zakupu mieszkania.

Ceny transakcyjne w największych miastach w Polsce

NBP podało, ile wynosiły średnie ceny transakcyjne w I kwartale w siedmiu największych miastach w Polsce. Stawki za mkw. kształtują się następująco:

Warszawa – 15 888 zł;

Kraków – 14 676 zł;

Wrocław – 12 838 zł;

Gdańsk – 12 370 zł;

Poznań – 11 731 zł;

Gdynia – 11 720 zł;

Łódź – 9755 zł.

W przypadku Gdańska nastąpił spadek w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,2%. To jedyny przykład, jeśli chodzi o miasta z wymienionych siedmiu, w którym doszło do obniżenia cen. Natomiast w stosunku do poprzedniego kwartału w 2023 roku nastąpił tam wzrost o 13,8%. Jednocześnie Gdańsk spadł z podium pod względem najwyższych cen w Polsce – jego miejsce zajął Wrocław, w którym nastąpił w nim wzrost o 15,5% rok do roku.

Rynek mieszkaniowy w Krakowie – co może się wydarzyć?

Popyt na mieszkania w Krakowie jest na razie nadal wyższy niż podaż. To miasto chętnie wybierane przez osoby poszukujące nowego miejsca do życia czy na studia. W 2023 roku do użytku oddano tam tylko 6,5 tys. lokali. Według szacunków w mieście potrzebnych jest nawet 100 tys. mieszkań. Niemożliwe, aby takie zapotrzebowanie zostało zaspokojone w najbliższym czasie, dlatego prawdopodobnie kolejne kwartały będą stały pod znakiem podwyżek. Obecnie realizowanych jest wiele nowych inwestycji, ale to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby. Pojawienie się programu wsparcia kredytobiorców może dodatkowo przyczynić się do wzrostów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *