

Ceny materiałów budowlanych wreszcie zaczęły spadać. Z analizy portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w tej branży zanotowano spadek cen na poziomie 0,6% rok do roku. Inwestorzy giełdowi zaczęli też dostrzegać lepsze perspektywy dla tego segmentu. Indeks WIG-Budownictwo zyskał w ostatnim czasie 20 proc. Wspomniany raport jasno pokazuje, że dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych osiągnęła we wrześniu -0,6%, w sierpniu zaobserwowano spadek na poziomie -0,9% w skali rok do roku. Eksperci nieśmiało mówią o stałej korekcie i wzmocnieniu trendu spadkowego.
Materiały budowlane wreszcie tańsze
Szczyt drożyzny w branży budowlanej przypadł na kwiecień i maj 2022 roku. Od tego momentu obserwujemy dynamiczne wyhamowanie podwyżek, aż do pierwszych korekt w dół, o których mówią najnowsze raporty.
Odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych Grupy PSB Handel, na który powołują się eksperci wskazuje, że z roku na rok przybywa pozycji na liście materiałów, które stają się tańsze. Korekty w dół widać wśród cen drewna, sklejek cementu czy wapna. Są to ważne komponenty budowlane i jeśli trend ten się wzmocni, podaż nowych lokali może wzrosnąć.
Na koniunkturę branży budowlanej wpływa też ożywienie wśród inwestorów, jakie obserwujemy od zmiany w polityce monetarnej. Odmrożenie sektora kredytów hipotecznych rozpoczął proces stymulacji rynku mieszkaniowego, którego świadkami jesteśmy teraz.
Popularność rządowego programu i aktywność kupujących sprawiają, że branża budowlana jest coraz lepiej postrzegana i perspektywiczna. Tendencja wzrostowa zarówno w aktywności, jak i wartości dużych spółek budowlanych dobrze wróży aktualnie niskiej podaży nowych lokali.
Jeśli ceny materiałów budowlanych przez dłuższy czas pozostaną stabilne, można spodziewać się dobrych wyników również w liczbie nowo powstających domów. Inwestorzy prywatni, którzy mogą dziś ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2% również na budowę domu, dużo częściej wybierają zakup mieszkania. Dzięki pozytywnym zmianom w sektorze budowlanym domy znów mogą stać się popularną drogą do własnej nieruchomości. Korekty, których jesteśmy świadkami, są z pewnością zauważalne. Nie mają jednak wpływu na wzrosty cen mieszkań. Różnice w stawkach sektora budowlanego są jeszcze wciąż zbyt małe, by powstrzymać silny trend wzrostowy w średnich cenach za metr nowego lokalu.
-
-
Mniejsza aktywność deweloperów
28 listopada 2023 -
Rynek nieruchomości gruntowych: wyższe ceny, mniej transakcji
24 listopada 2023 -
Kwoty kredytów mieszkaniowych coraz wyższe
20 listopada 2023 -
Kupno nieruchomości – jaki jest udział transakcji gotówkowych?
16 listopada 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Czym jest scoring kredytowy?
1 grudnia 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz