Wiadomości

BGK udzieli dotacji na budowę mieszkań

0 55

W branży mieszkaniowej trwa poważny kryzys. Buduje się znacznie mniej mieszkań, gdyż sprzedaż drastycznie spadła. Wynika to z obawy o sytuację gospodarczą, wysokich cen nieruchomości i bardzo drogich kredytów hipotecznych. Obecnie mało kogo stać na zakup mieszkania. Niemniej brak nowych inwestycji bardzo negatywnie odbije się na polskiej gospodarce, dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zamierza jeszcze w tym roku udzielić dodatkowego wsparcia w postaci dotacji na budowę nieruchomości w wysokości ponad 1,2 mld zł.

Koszty budowy mieszkań znacząco się zwiększyły, dlatego dotychczasowe środki okazują się niewystarczające. Nowe dotacje mają wspomóc tworzenie i modernizację zasobów mieszkaniowych w gminach na terenie całego kraju. Do tej pory przyznawano dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów inwestycji, teraz będzie można ubiegać się o nadprogramowe 20 proc. pierwotnie przyznanej kwoty, w sytuacji, gdy koszty inwestycji znacząco wzrosły.

Na taką informację z pewnością czekało wielu inwestorów, którzy mieli problem z realizacją rozpoczętego przedsięwzięcia. Możliwość zwiększenia dofinansowania pozwoli ukończyć rozpoczętą budowę. Do końca sierpnia 2022 roku BGK otrzymało ponad 300 wniosków o wsparcie budowy ponad 5 tys. lokali mieszkalnych, natomiast w całym 2021 roku takich wniosków było tylko 288. Spodziewać się można, że kolejna pula wniosków jeszcze wpłynie do BGK. Zmiany, jakie zostały wprowadzone na pewno skłonią niektórych inwestorów do zgłoszenia się o dodatkowe środki pieniężne.

Warto dodać, że pieniądze pochodzą z Funduszu Dopłat, który przyznaje dotacje w ramach programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa od 2007 roku. Przez prawie 15 lat Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował około 3,2 mld złotych, które przeznaczono m.in. na budowę domów mieszkalnych oraz domów dla osób bezdomnych. Wszystko to ma na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego Polski, co jest niezwykle ważne w dobie tak poważnych problemów w branży mieszkaniowej. Ponadto BGK realizuje także różne projekty rozwojowe, np. inwestycje infrastrukturalne w mniejszych miejscowościach, aby umożliwić prowadzenie działalności gospodarczej na terenie całego kraju.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *