

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało niedawno o swoim nowym pomyśle. Jak wskazano, resort dąży do wprowadzenia zmian w przepisach, które wprowadzą spore ograniczenia w zakupie mieszkań w naszym kraju. Na razie limity mają nie obowiązywać właścicieli pojedynczych lokali, a posiadających co najmniej kilka mieszkań w swoim dorobku. W artykule szerzej opiszemy proponowane zmiany, które będą dotyczyć danej części społeczeństwa.
Nowe przepisy – nowe limity
W połowie stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii zorganizowało konferencję prasową, na której poinformowało o złożeniu projektu zmian w przepisach dotyczących nabywania mieszkań do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na dziś wiadomo między innymi to, że nowe prawo nakaże właścicielom przynajmniej pięciu mieszkań sporządzenie oświadczenia, że zakupią tylko jedno kolejne mieszkanie w ciągu roku. Dokument będzie musiał być podpisany w obecności notariusza. Co ważne, wszystko to pod odpowiedzialnością karną, żeby ograniczyć wszelkie nadużycia.
Kogo obowiązywać mają nowe regulacje?
Wspomnieliśmy już o tym, że nowe przepisy będą miały obowiązywać właścicieli co najmniej pięciu mieszkań. Nie będzie jednak żadnej różnicy w tym, kto posiada taki zasób posiadłości. Właścicielem podlegającym ograniczeniom będzie mogła być osoba indywidualna, fundusz inwestycyjny czy instytucja finansowa. Dla wszystkich wymienionych limit zakupu lokali mieszkalnych ma być taki sam i wynosić będzie jedno mieszkanie na rok.
Wyższy podatek od szóstego mieszkania
Kolejna zmiana, którą wprowadzą nowe przepisy przygotowane przez resort rozwoju, ma dalej zniechęcać do dalszych inwestycji. Jest nią podniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych. Każdy, kto zakupi dla siebie szóste i kolejne mieszkanie, będzie musiał odprowadzić za nie do skarbu państwa wyższy podatek w wysokości 6%. Będzie to dotyczyło zakupu zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.
Zalety i wady wprowadzenia nowych regulacji
Nowe regulacje mają zarówno swoich orędowników, jak i przeciwników. Ci pierwsi cieszą się, że polskie władze zauważyły w końcu brak mieszkań na rynku dla osób, które takiej nieruchomości nawet nie posiadają. Właśnie z tego powodu ograniczenia w ich zakupie są potrzebne, aby ubożsi obywatele mieli szanse na nabycie mieszkania. Przeciwnicy takich rozwiązań twierdzą, że doprowadzą one do kombinowania i na nic się nie zdadzą. Lokale będą przepisywane na dzieci lub innych członków rodziny i w ten sposób właściciele większej ilości mieszkań będą omijać nowe przepisy.
Na zarzuty zdążyło dopowiedzieć już MRiT, które zapewnia, że nie będzie dochodzić do tego typu incydentów, ponieważ ograniczenia będą dotyczyć także darowizn. Poinformowano też, że szczegóły projektu będą dostępne zaraz po wpisaniu do wykazu prac Rady Ministrów.
-
-
Nie będzie spadków cen mieszkań na rynku pierwotnym
26 maja 2023 -
Mieszkanie Plus – koniec programu
23 maja 2023 -
-
Bezpieczny Kredyt – nie będzie 0 procent
16 maja 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Rząd ogłosił koniec programu Mieszkanie Plus
29 maja 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa „lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz