Nowe nieruchomości komercyjne, Rynek pierwotny

Zielona ściana w lobby Generation Park Y

0 346

Nowatorskie rozwiązania dekoracyjne to współczesny trend stosowany w budownictwie użytkowym. Przykładem jest zielona ściana, jaką stworzono w warszawskim biurowcu Generation Park Y. Ściana składa się z ponad 600 roślin i ma aż 22 metry długości oraz 15 metrów szerokości. Zdobi ona lobby budynku, w którym swoją siedzibę ma firma Skanska. Niezwykłą ścianę, największą w Polsce, można podziwiać zarówno ze środka, jak i z zewnątrz. Jej wielkość sprawia, że jest już widoczna z ronda Daszyńskiego.

Warto dodać, że wieżowiec Generation Park Y był największą inwestycją, jaką firma Skanska zrealizowała w Warszawie. Tak spektakularna inwestycja musi wyróżniać się na tle innych budynków użytkowych, dlatego zielona ściana doskonale uzupełnia koncepcję architektoniczną. Relaksujący wpływ roślinności ma zwiększyć komfort pracy i spotkań, jakie będą odbywać się w murach Generation Park Y. Nic więc dziwnego, że wieżowiec stara się uzyskać prestiżowy certyfikat WELL Core&Shell, który będzie potwierdzeniem przyjaznego wpływu tego budynku na zdrowie i samopoczucie pracowników.

Ściana powstała przede wszystkim z filodendronów, paproci, monster oraz skrzydłokwiatów. Łącznie wykorzystano aż kilkadziesiąt różnych gatunków, które w naturalny sposób oczyszczają powietrze. Ponadto roślinność została tak dobrana, aby współgrać ze sobą. Natomiast system nawadniania i oświetlenie są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu mamy do czynienia z mikroklimatem i cudownym “efekt lasu”.

Za projekt zielonej ściany w holu Generation Park Y odpowiadali projektanci z Uroczysko Zielone-Ściany. Na taką skalę nikt w Polsce jeszcze nie tworzył tego typu aranżacji, jednak nowe wyzwanie było ważnym doświadczeniem dla architektów zieleni. Teraz warszawski biurowiec określany jest jako najbardziej zielony i ekologiczny w całej Europie. Co ciekawe, inspiracją gigantycznej instalacji z roślin była dolina Wisły, aby podkreślić miejsce, w jakim się znajdujemy. W projekcie nie brakuje elementów, które nawiązują do kwiatowej łąki, wody, plaży i drobnych wsypek, czyli wszystko to co kojarzy się z Wisłą

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *