

Podatek od nieruchomości jest jedną z opłat, które musi regularnie płacić wielu dorosłych Polaków. Wysokość tej daniny jest uzależniona od wskaźnika inflacji z pierwszego półrocza poprzedniego roku. W związku z tym w 2024 roku można się spodziewać sporych podwyżek wynoszących nawet 15%. Na obecną chwilę zapowiedziały to już Gdańsk i Warszawa.
Kwota podatku ustalana jest przez władze samorządowe
Podatek od nieruchomości jest w naszym kraju zaliczany do kategorii opłat lokalnych. Oznacza to tyle, że rozlicza się go i wpłaca na rzecz jednostki samorządu, na której terenie znajduje się nieruchomość. Do nieruchomości opodatkowanych należą: budynki i ich części, budowle niebędące budynkami lub ich składowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz grunty. Stawki podatku od nieruchomości są w sposób indywidualny określane w przepisach danego samorządu lokalnego. Każdego roku podlegają one aktualizacji, najczęściej na niekorzyść podatnika. Prawo państwowe reguluje natomiast to, o ile maksymalnie mogą wzrosnąć opłaty na rzecz poszczególnej gminy. Ustala się je bowiem, biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji za pierwsze sześć miesięcy roku poprzedniego.
W przyszłym roku właściciele nieruchomości zapłacą więcej
Biorąc pod uwagę tegoroczną wysoką, dwucyfrową inflację, należy się spodziewać sporych wzrostów. Pierwsze analizy mówią o nawet 15-procentowych podwyżkach. Na pewno będzie tak w stolicy. Tamtejszy magistrat za każdym razem podwyższa wszelkie stawki podatków analogicznie do wskaźnika inflacji. Jak nieoficjalnie wiadomo, podobną praktykę ma zastosować w 2024 roku Gdańsk. W ten sposób wpływy do budżetów samorządów gminnych wielu miast będą o wiele wyższe niż w latach minionych. Z innych miast wojewódzkich najwyższej możliwej podwyżki spodziewać się również można w Łodzi. Na początku bieżącego roku władze tego miasta skorzystały właśnie z takiej możliwości. W przyszłym roku nie powinno być więc inaczej. Wrocław w 2023 roku zwiększył podatek od nieruchomości o 12%. Dwa inne duże miasta, czyli Poznań i Kraków na razie nie podjęły w sprawie przyszłorocznych podatków żadnej wiążącej decyzji. Ich mieszkańcom pozostaje więc cierpliwie czekać na kolejne sesje rady miasta.
-
-
Mniejsza aktywność deweloperów
28 listopada 2023 -
Rynek nieruchomości gruntowych: wyższe ceny, mniej transakcji
24 listopada 2023 -
Kwoty kredytów mieszkaniowych coraz wyższe
20 listopada 2023 -
Kupno nieruchomości – jaki jest udział transakcji gotówkowych?
16 listopada 2023
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Branża budowlana według raportu Deloitte
6 grudnia 2021
-
Czym jest scoring kredytowy?
1 grudnia 2023 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz