Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Wiadomości

Więcej pozwoleń na budowę, nadal niewiele nowych mieszkań

0 65

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego polskie urzędy wydały deweloperom blisko 51 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań w pierwszym kwartale 2024 roku. To imponujący wzrost o 46 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Obserwujemy także znaczne ożywienie na placach budowy, gdzie liczba rozpoczętych inwestycji przewyższa nawet rekordowy 2021 rok.

Dynamiczny wzrost nowych budów

Pierwszy kwartał 2024 roku przyniósł ogromny wzrost aktywności deweloperów, którzy rozpoczęli budowę blisko 42 tysięcy mieszkań. To wynik o prawie 80 procent wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Należy jednak zaznaczyć, że taki wynik jest częściowo efektem niskiej bazy. Na początku 2023 roku liczba nowych inwestycji budowlanych spadła do najniższego poziomu od kilku lat, osiągając poniżej 6 tysięcy nowych placów budowy miesięcznie.

Liczba mieszkań w budowie rośnie, ale gotowych lokali mniej

Na koniec marca 2024 roku w Polsce w budowie było ponad 812 tysięcy mieszkań i domów, co wciąż jest mniejszą liczbą niż rok wcześniej, choć różnica ta wynosi jedynie 0,6 procent. Jednak mimo to liczba oddanych do użytku mieszkań spadła. Firmy deweloperskie przekazały do użytkowania około 29 tysięcy lokali mieszkalnych w pierwszym kwartale tego roku, co oznacza spadek o 4 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. Jeszcze większy spadek odnotowano wśród inwestorów indywidualnych, którzy oddali do użytku 18 tysięcy domów, czyli o 22,5 procent mniej rok do roku.

Zmiany w powierzchni użytkowej mieszkań i domów

W dalszym ciągu obserwuje się trend zmniejszania powierzchni lokali mieszkalnych oddawanych do użytku. W pierwszym kwartale 2021 roku średnia powierzchnia nowych mieszkań wynosiła 63,7 m², natomiast w pierwszym kwartale 2024 roku spadła do 61,2 m². Pomimo tego, jest to wciąż większa powierzchnia niż przed pandemią. Z kolei przeciętna powierzchnia użytkowa domów jednorodzinnych oddawanych do użytku przez inwestorów indywidualnych wzrosła do 142,5 m², co oznacza wzrost o 1,6 m² niż przed rokiem.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *