

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej weszła w życie na początku tego roku, jednak jak zapowiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, jej wdrażanie zaplanowano na marzec. Ministerstwo jest na etapie przygotowywania rozporządzeń. Jak poinformował ostatnio Tomasz Siemoniak, powstanie 18 rozporządzeń, program ochrony ludności, będą środki na budowę na budowę schronów i odnowę system alarmowego.
Miejsca ukrycia
Jak informuje portal money.pl, szef MSWiA w rozmowie z TVP Info przekazał, że na realizację nowych zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną rząd będzie przeznaczać rocznie przynajmniej 0,3% PKB. Środki te mają wystarczyć m.in. na budowę budowli ochronnych, system powiadamiania alarmowego, system bezpiecznej łączności i edukację obywateli. Poinformował też, iż obecnie trwają prace nad precyzyjnym określeniem, czym jest schron.
Tomasz Siemoniak wyjaśnił także, że plan przywracania miejsc schronienia obejmie budynki nowe. Tym samym wspólnoty mieszkaniowe nie powinny martwić się dużymi kosztami przywracania miejsc schronienia, gdyż to nie będzie ich dotyczyć. Doprecyzował, iż to po stronie deweloperów będzie wybudowanie takich „miejsc ukrycia”. Chodzi np. o miejsce w garażu podziemnym, które będzie pomieszczeniem m.in. wentylowanym, ze wzmocnionym stropem i dostępem do wody.
Oczywiste jest, że jeśli koszty te będą ponosili deweloperzy, to w efekcie końcowym ceny mieszkań mogą wzrosnąć z tego powodu nawet o kilka procent. Jak jednak podkreśla Siemoniak, będzie to duży atut tych mieszkań, ponieważ mieszkańcy bloku wyposażonego w schron będą mogli czuć się o wiele bezpieczniej.
Duże zmiany w ochronie ludności
Według Tomasza Siemoniaka, ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wprowadza rewolucyjne zmiany. Według niego tworzy bowiem podstawy do ochrony ludności i budowy systemu ochrony cywilnej na najbliższe kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt lat. Minister podkreślał jednocześnie, że dużą rolę odegrają w tym nie tylko rząd i jego służby, ale również samorządy każdego szczebla, które będą miały swoje określone zadania i środki do ich realizacji.
W ramach wdrażania ustawy powstanie 18 rozporządzeń i program ochrony ludności. Spora część środków ma zostać przeznaczona również na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego. Ustawa przewiduje, że na realizację nowych rozwiązań rząd przeznaczy rocznie nie mniej niż 0,3% PKB.
Na razie wciąż trwają prace związane z inwentaryzacją wszystkich miejsc schronienia i schronów. Wiceszef MSWiA, Wiesław Szczepański, w Polskim Radiu 24 przyznał, że proces jest skomplikowany. Według jego opinii, od lat 70. XX wieku zaniechano w Polsce budowy schronów oraz nie remontowano na bieżąco schronów istniejących. W konsekwencji, dziś duża ilość tych obiektów jest zamknięta, niektóre są zasypane lub wymagają gruntownego remontu. W związku z tym inwentaryzacja wszystkich schronów może jeszcze potrwać nawet kilka miesięcy.
-
-
Ceny transakcyjne działek budowlanych – widać spadki
20 marca 2025 -
-
Na czym polegają raty notarialne?
13 marca 2025 -
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Produkcja budowlano-montażowa w lutym 2025
24 marca 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz