

Zapowiedzi odnośnie do programu Mieszkanie Plus, który ruszył dokładnie 12 października 2016 roku, były bardzo optymistyczne. Zakładano, że dzięki niemu powstanie 100 tysięcy mieszkań na wynajem, które następnie za atrakcyjną kwotę będą mogli kupić najemcy. Tak się jednak nie stało. Ostatecznie powstało o niemal połowę mniej inwestycji, a lokatorzy nie byli zadowoleni ze stawek najmu oraz wykupu, a nawet z samego standardu nieruchomości.
W ostatnich dniach rząd zdecydował, że program zostanie zakończony, a wszelkie zasady uzyskania własności lokalowych przez najemców zostaną podane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Zgodnie ze słowami premiera Morawieckiego może to nastąpić już w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu. Ideą programu Mieszkanie Plus, który ogłoszono w 2016 roku, było stworzenie osiedli mieszkaniowych dla mieszkańców o niższych dochodach, którzy będą mieli dostęp do atrakcyjnych lokali mieszkalnych z wyższym standardem, bez konieczności kupowania ich od razu czy zaciągania kredytu. Poprzez regularne spłacanie czynszu i opłat, lokator miał nabyć prawo do wykupu na preferencyjnych warunkach (po upływie wskazanego w umowie czasu, np. 30 lat).
Jednak ostatnie wystąpienie przedstawicieli rządu potwierdza, że program Mieszkanie Plus nie wypalił, a zainteresowanie nim nie było wystarczające. Powodem tego mogą być zbyt wysokie ceny najmu, które były poza zasięgiem części zainteresowanych osób. Jednak największym problemem są umowy z brakiem dojścia do własności lokalu. Część osób, które zainwestowała już swoje środki finansowe na wykończenie mieszkania, nie będzie w stanie go wykupić. W przypadku niektórych osiedli okazuje się to nieopłacalne, gdyż proponowana obecnie cena jest znacznie wyższa niż było to jeszcze kilka lat temu, i nieadekwatna do sytuacji. Przykładem jest osiedli w Gdyni, w którym mieszkańcy za „swoje” mieszkania mają jeszcze zapłacić nawet 2 mln złotych. Nad rozwiązaniem tych kłopotliwych kwestii pracuje obecnie ministerstwo. Niebawem poznam zasady zakończenia Programu Mieszkanie Plus.
-
-
-
W jakich dzielnicach w Polsce są najdroższe mieszkania?
11 kwietnia 2025 -
Podaż mieszkań i koszty budowy w IV kw. 2024 r.
7 kwietnia 2025 -
Pomysł na ujawnienie cen mieszkań – uwolnienie danych z RCN
4 kwietnia 2025
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Czy obowiązek budowy schronów przełoży się na wzrost cen mieszkań?
18 kwietnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz